Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ukrajinská protiofenziva začala, hlavní úder ale teprve přijde

Ukrajinský smysl pro strategické myšlení ukazuje, že protiútok ruské jednotky teprve čeká a že by je mohl velmi nepříjemně překvapit. Kde a kdy přesně, to zatím jasné není.

Protiofenziva, na kterou se Ukrajina připravovala asi 6 měsíců a dlouho ohledně jejího začátku mlžila, v posledních dnech alespoň zčásti konečně začala. Podle analytiků vytvořila země pro tuto operaci na 12 obrněných brigád, z nichž většinu vycvičil a vybavil Západ. A ač je zatím brzy na hodnocení úspěšnosti ukrajinské protiofenzivy, první dny byly spíše zdarem než selháním.

,,Je to tragédie, už tam nic kromě mrtvých Rusů není,“ Bitva o ukrajinský Bachmut se chýlí ke konci

@eevelka

Ukrajinské jednotky zahájily první část protiútoku v nejméně třech směrech a podle náměstkyně ministra obrany Hanny Malyar postoupily o 200 až 500 metrů u bachmutské fronty a o 300 až 350 metrů v Záporožském směru. Podle ukrajinských i ruských zdrojů pokračují nyní boje i v západní Doněcké oblasti, především v okolí Makarivky, a v západní Záporožské oblasti. Nasazení pouze několika z celkem 12 vycvičených brigád nicméně naznačuje, že hlavní tah protiofenzivy ještě nezačal.

Situace na Ukrajině, 14. června 2023. Zdroj: ISW

Ze satelitních snímků je patrné, že Rusko už si dopředu připravilo tisíce obranných pozic, koncentrovaných především v okolí okupovaného Krymu, kde by se ukrajinské síly mohly pokusit o přerušení ruského pozemního mostu na Krym. Opatření, která Rusko podél bojové linie zavedlo, zahrnují například minová pole, zákopy i betonové zátarasy. Je pravděpodobné, že Ukrajina nyní ještě vyčkává, kam přesně Moskva své vojáky nasadí, aby poté mohla využít svých záloh, strategicky udeřit v Ruskem méně bráněných oblastech a invazivní vojska překvapit.

Faktor, který ukrajinskou protiofenzivu značně komplikuje, je nedostatek letectva. Podle analytiků by Ukrajině zásadně pomohly stíhačky F-16, které se Kyjev snaží od Západu už několik měsíců obdržet, jejich případné nasazení ale ještě potrvá. Členské země Severoatlantické aliance nicméně v Bruselu projednávají příslib dalších zbraní a munice pro pokračování ukrajinské ofenzivy.

Kdy a kde přesně zahájí ukrajinské síly plnou protiofenzivu a případně v jakém pořadí, zatím není jasné. Ukrajinská hbitost, taktičnost i strategické myšlení nicméně dokazují, že protiútok ruské jednotky teprve čeká a že by je mohl velmi nepříjemně překvapit.

Zdroje: ČTK, Institute for the Study of War, Reuters, Al Jazeera, The New York Times