Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Turecko povede i nadále Erdogan, občané vsadili na jistotu

Země si zvolila do svého čela na dalších pět let už všem známého vůdce, který Turecko podle odhadů ponoří ještě více do autoritářského režimu.

Předpovědi odborníků a analytiků se naplnily – staronovým prezidentem Turecka bude na dalších pět let už všem známý Recep Tayyip Erdogan, autoritářský vůdce, který zemi vede posledních dvacet let. Poté, co byl premiérem, se stal prezidentem a této funkce se evidentně neplánuje v nejbližší době vzdát. V nedělním druhém kole prezidentských voleb s účastí 84 % získal totiž zhruba 52,2 % hlasů, jeho soupeř Kemal Kiliçdaroglu jen 47,8 %. 

Turecko zažívá nejdůležitější volby za poslední století, favoritem druhého kola je prezident Erdogan

@eevelka

Turečtí občané tak vsadili na jistotu a konzervativní rétoriku silného vůdce, kterým Erdogan pro Turecko beze sporu je. Podle webu Politico se dokonce jedná o nejvlivnějšího tureckého vůdce od dob Mustafy Kemala Atatürka, který zemi před 100 lety založil. Děje se tak navzdory Erdoganovým praktikám, kterými Turecko uvrhá čím dál více do autoritářského režimu – a podle jeho vlastních slov v tom hodlá v následujících pěti letech pokračovat.

V zemi je zásadně potlačována svoboda slova, dochází k uvězňování opozičních představitelů i nezávislých novinářů a k vážným represím LGBTQ+ komunity. Erdogan představuje konzervativního a nacionalistického vůdce, na což dával důraz i ve své kampani – slíbil občanům, že pošle domů milion syrských uprchlíků, kterých je napříč Tureckem na 3,7 milionu. Pro představu, země má asi 85 milionů obyvatel.

I přes zásadní omezování základních lidských práv a svobod je ale Erdogan občany oblíben. V zemi v posledních několika letech uvolnil přísná náboženská omezení, představil cílevědomé a moderní infrastrukturní projekty, a především zásadně posílil postavení Turecka na mezinárodní scéně. Země mezi Evropou a Blízkým východem je totiž důležitým geopolitickým hráčem, členem Severoatlantické aliance i spojencem Evropské unie. Vedle toho ale čelí Erdogan i nelehkým výzvám, v zemi totiž panuje hluboká ekonomická krize – inflace se tam nyní pohybuje na asi 50 %, loni dosáhla až 80 %. Turecko se navíc stále zotavuje z ničivého zemětřesení, které ho spolu se sousední Sýrií zasáhlo začátkem února.

Zemětřesení v Turecku a Sýrii má už přes 22 tisíc obětí, čísla i po pěti dnech stoupají

@eevelka

Co se geopolitického postavení týče, předpokládá se, že Erdogan udrží diplomatické vztahy s Moskvou, zatímco bude nelehkým spojencem NATO. Turecko by také mělo v dalších měsících ratifikovat vstup Švédska do NATO tak, jak už učinilo v případě Finska. Kam zemi Erdogan v dalších pěti letech nasměruje, není zatím zcela jasné, nejspíše bude ale pokračovat v asertivní a konzervativní rétorice, kterou Turecko řídí posledních 20 let.

Zdroj: ČTK, Politico, Reuters