Bangladéšem už několik týdnů otřásají rozsáhlé a násilné protesty, které vedou především mladí lidé a studenti. Nyní vyeskalovaly až k pádu místní vlády i uzavření továren na textilie.
Protesty v Bangladéši mají další důležitý vývoj. Tisíce demonstrantů 5. srpna obsadily oficiální rezidenci premiérky Hasiny Wazed, která po 15 letech v čele země odstoupila a uprchla do Indie. Lidé před budovou zapalovali auta a uvnitř ničili prostory a rabovali. Vláda Hasiny se taktéž rozpustila, informace potvrdil generál místní armády, který zároveň uvedl, že se momentálně jedná o vytvoření prozatímní vlády.
2. července: Začínají demonstrace v Dháce proti pracovním kvótám, které rozdělují pracovní pozice ve státní správě a vládních sektorech - 30 procent těchto pozic je vyčleněno pro rodiny bývalých vojáků, kteří se v roce 1971 účastnili indicko-bangladéšské války, jež vedla ke vzniku samostatného Bangladéše. Celkově je ale vyčleněno 56 procent pozic. Mladí lidé a studentsvo v kvótách vidí značný problém, jelikož mezi nimi i bez nich panuje vysoká nezaměstnanost. Celý měsíc probíhají masivní protesty a násilné střety mezi demonstranty a policií.
17. července: Hasina promlouvá k lidu a demonstrati volají po úplném uzavření dopravy v zemi, které plánují na následující den.
18. července: Uzavření vyvolává masivní protesty a násilné střety mezi demonstranty a policií v Dhace a 19 regionech Bangladéše. Policie používá ostré i slepé kulky, nejméně 29 lidí umírá.
19. července: Dochází k útoku na věznici, odkud demonstranti osvobodí skoro 900 vězňů. Vláda vyhlašuje zákaz vycházení a pověří armádu udržováním klidu.
21. července: Nejvyšší soud Bangladéše rozhoduje, že nově bude pouze 5 procent pracovních míst vyčleněno pro rodiny veteránů.
3. srpna: Studenti požadují odstoupení premiérky. Ta navrhuje dialog, který ale demonstrati odmítají.
4. srpna: Dochází k dalším střetům s policí, které vrcholí především v neděli a pondělí v Dháce. Proti demonstratům je použit také slzný plyn a ohlušující granáty. Střet si vyžádal téměř stovku mrtvých a stovky zraněných. Vláda znovu zavádí zákaz vycházení.
5. srpna: Tisíce demonstrantů obsazují premiérčinu oficiální rezidenci. Premiérka rezignuje. Po útoku oslavují pád vlády v ulicích Dháky šplháním na tanky a útoky na sochu šejka Mujibura Rahmana, otce Hasiny, který se zasloužil o nezávislost Bangladéše.
Politická situace v Bangladéši ovlivnila i továrny na textilie, které jsou hlavními dodavateli řetězců jako Zara nebo H&M. Továrny byly uzavřené čtyři dny. Podle informací od viceprezidenta Bangladéšské asociace výrobců a vývozců oděvů (BGMEA) Mirana Aliho by se však v příštích pár dnech mělo vše vrátit do normálu, uvedla agentura Reuters. Pro Bangladéš vývoz textilií představuje 83 procent příjmů z exportu a celkově je země třetí největší vývozce oblečení na světě. Ali dále sdělil, že je ještě brzy na vyčíslení škod. Řetězec H&M uvedl, že nebude po dodavatelských továrnách požadovat kompenzace.
V úterý oznámil bangladéšsky prezident Mohammed Shahabuddin, že propustí bývalou premiérku a rivalku Hasiny Khaledu Ziu, která byla uvězněna na konci devadesátých let poté, co ji Hasina obvinila z volební nepoctivosti.
Generál Waker-Uz-Zaman potvrdil, že se uskuteční složení prozatímní vlády, k čemuž byly pozvány hlavní politické strany, nicméně strana Awami League ex-premiérky Hasiny byla z dialogu vyloučena.