Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

All Eyes On Súdán? Země čelí největší humanitární krizi na světě, obyvatelstvu hrozí genocida

Se světovou pozorností upírající se na Pásmo Gazy je současný konflikt v Súdánu opomíjen. To může mít katastrofální důsledky – v zemi probíhá v současnosti největší humanitární krize na světě, vysídleno bylo už 10 milionů lidí a obyvatelstvu hrozí genocida.

All Eyes On Rafah? Co takhle i All Eyes On Súdán?

Zraky světa se při současné válce mezi Izraelem a palestinským Hamásem upírají na Pásmo Gazy. Izraelská ofenziva totiž vyhnala už téměř milion Palestinců a Palestinek z jejich domovů, což vedlo k masivnímu přesunu obyvatelstva do stanových táborů podél pobřeží Gazy. 

Ty se rozkládají na délce více než 16 kilometrů a lidé v nich žijí v katastrofálních podmínkách – nemají přístup k čisté vodě, elektřině ani k jídlu. Právě proto vzniklo heslo All Eyes On Rafah, které na situaci v Pásmu Gazy upozorňuje a které vyzývá světové lídry k solidaritě s civilisty.

Proč teď všude vidíš All Eyes On Rafah? Z města uprchlo před izraelskou ofenzivou milion lidí, přežívají v katastrofálních podmínkách a hrozí jim hladomor

@eevelka

Co ale takhle All Eyes On Súdán? V zemi totiž probíhá v současné chvíli největší humanitární krize na světě. Více než 8 milionů lidí uprchlo ze svých domovů, nezdá se ale, že by to nějak příliš trápilo někoho dalšího kromě Súdánců samotných. Pojďme se proto podívat, co se v zemi děje, jaká je tamní situace a proč jsi o dění v Súdánu nejspíš ještě neslyšel*a.

Konflikt mezi dvěma generály začal už před rokem

Konflikt v Súdánu, který se nachází na severovýchodě Afriky, vypukl 15. dubna 2023 v hlavním městě Chartúm. Je důsledkem eskalujícího mocenského boje mezi dvěma hlavními frakcemi místního vojenského režimu.

O pozadí konfliktu jsme psali tady👇

V Súdánu pokračuje konflikt mezi dvěma generály, na svědomí má už stovky mrtvých

@eevelka

Na jedné straně stojí súdánské ozbrojené síly, které jsou loajální generálu Abdal Fattahu al-Burhanovi, faktickému vládci země. Proti nim stojí polovojenské jednotky Rapid Support Forces, tedy RSF neboli Jednotky rychlé síly, které vede bývalý válečný vůdce a generál Mohamed Hamdan Dagalo, známý jako Hemedti.

Současný konflikt má své kořeny už v roce 2019, kdy se obě frakce spojily s cílem odstranit bývalého diktátora Omara al-Bašíra. Následné pokusy o přechod k civilní vládě ale fatálně selhaly a střetnutí mezi oběma generály tak bylo do určité míry nevyhnutelné. A kvůli jejich sporům nyní nejvíce trpí obyčejní lidé.

Vysídleno už bylo 10 milionů lidí, v zemi je nedostatek potravin a hrozí genocida

Hlavním místem současného konfliktu se stal region Darfúr, ve kterém žilo asi 9 milionů lidí, kteří byli jednotkami RSF terorizováni. Kořeny konfliktu v této oblasti přitom sahají až k násilnostem a porušování lidských práv v Darfúru před dvaceti lety. Tehdy došlo k povstání, které bylo právě jednotkami RSF potlačeno.

V Súdánu se bojuje i navzdory příměří, OSN varuje před uprchlickou krizí

@eevelka

Boje jsou v současnosti sváděny o kontrolu nad El Fasherem, hlavním městem Dárfúru a donedávna jedním z posledních bezpečných útočišť pro civilní obyvatelstvo. Pokud tedy město padne, může v oblasti docházet k etnickým čistkám, případně i k přímé genocidě.

Současná humanitární situace v Súdánu je bez nadsázky katastrofální. Konflikt způsobil rozsáhlé vysídlení, kdy více než 8 milionů lidí uprchlo ze svých domovů a téměř 2 miliony lidí utekly do sousedních zemí. V Súdánu je navíc akutní nedostatek potravin a v některých oblastech jedí lidé jen jednou denně, pokud vůbec. RSF kontroluje klíčové zemědělšké oblasti a k distribuci produktů tak nedochází.

Mezinárodní reakce není zdaleka dostatečná

Přestože OSN a další humanitární organizace přislíbily pomoc súdánskému obyvatelstvu, financování zdaleka není nedostatečné. Spojené státy a OSN se snaží omezit vojenskou pomoc oběma stranám, ale zatím bez většího úspěchu. Kromě toho mohou mít některé země v oblasti strategické nebo ekonomické zájmy, které je vedou k tomu, že nechtějí zasahovat příliš razantně. V důsledku toho je tak mezinárodní společenství neschopné efektivně reagovat na eskalující násilí.

Lidé prchající ze Súdánu, listopad 2023. Zdroj: Reuters

Mezitím přitom lidé v Súdánu čelí hladomoru, etnickému násilí a rostoucí humanitární krizi, která může přerůst až v genocidu. Bez akutního zásahu a rozsáhlé a účinné humanitární pomoci se nicméně bude situace i nadále zhoršovat.