Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Uzavření vysokých škol, zákaz vycházení a více než stovka mrtvých. Co se děje v Bangladéši?

Bangladéš čelí masivním nepokojům, které vyvolaly protesty proti kvótám v zaměstnání. Co přesně se v zemi děje?

Bangladéšem otřásají rozsáhlé a násilné protesty, které vedou především mladí lidé a studenti. Vláda v reakci uzavřela vysoké školy a zavedla zákaz vycházení. V protestech už zemřely desítky lidí a stovky byly zraněny.

All Eyes On Súdán? Země čelí největší humanitární krizi na světě, obyvatelstvu hrozí genocida

@eevelka

Proč studenti protestují?

Bangladéš zavedl systém kvót, který určuje rozdělení pracovních pozic ve státní správě a vládních sektorech - 30 procent těchto pozic je vyčleněno pro rodiny bývalých vojáků, kteří se v roce 1971 účastnili indicko-bangladéšské války, jež vedla ke vzniku samostatného Bangladéše.

Proti kvótám protestují především mladí lidé a studenti a studentky, jelikož mezi nimi panuje vysoká nezaměstnanost a kvóty jejich šance ještě snižují. Kromě zmíněných 30 procent je z pozic ve státní správě rozděleno ještě dalších 26 procent - 10 procent pro ženy, dalších 10 pro osoby ze znevýhodněných regionů, 5 procent pro původní obyvatele a 1 procento je vyhrazeno pro zdravotně postižené.

Zdroj: The Guardian, Getty Images

Násilné střety s policií

Protesty probíhají už několik týdnů, k vyostření situace došlo ale až v posledním týdnu po masivním střetu studentských aktivistů a aktivistek volajících po odvolání kvót a studentského křídla vládnoucí strany Awami League na univerzitě v Dhace. Do násilného střetu se zapojila i policie a zraněny byly stovky lidí.

V následujících dnech došlo k dalším bojům v ulicích větších měst včetně Dhaky a situace se nejvíce vyostřila ve čtvrtek 18. července, když chtěli studenti a studentky zorganizovat plošný shutdown celé země - při střetu zemřelo 22 lidí včetně dvou novinářů. Policie následně proti protestujícím použila kulky a slzný plyn a bangladéšská vláda znemožnila přístup k internetu a mobilnímu signálu.

Dua Lipa a genocida v Kongu: Apple prý dětskou práci pro výrobu svých produktů nevyužívá. Or do they?

@_00_3_12

Napadení věznice a přes sto mrtvých

Zatím k největší eskalaci s nejvyšším počtem obětí došlo ve věznici v Narsingdi v pátek 19. července, kde při střetech zemřelo 105 lidí a osvobozeny byly desítky vězňů. Protestující věznici následně zapálili, to stejné udělali i s budovou hlavní televizní stanice Bangladéše BTV, která kvůli tomu několik hodin nevysílala.

V reakci na nepokoje vláda země zavedla zákaz vycházení a bezpečnostním složkám povolila střílet bez výstrahy.

Zdroj: Independent, Getty Images

Zásah Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud Bangladéše v neděli rozhodl, že nově pouze 5 procent pracovních míst bude vyčleněno pro rodiny veteránů. Reprezentanti obou stran se sešly v pátek a vláda je podle ministra Anisula Huqa připravena se studenty a studentkami diskutovat.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.