Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Útulky po celém světě praskají ve švech. Kde je problém?

V USA, Austrálii, ale i u nás v Česku a v mnoha dalších zemích praskají útulky ve švech. Zaplňují je opuštěná zvířata a zejména jedinci z množíren. Mnoho psů a koček kvůli tomu pak podstupuje eutanazii. Jak zvířatům pomoct?

USA

Obrovskou krizí momentálně procházejí zejména Spojené státy. Podle statistik organizace American Humane je každoročně prováděna eutanazie 10 % všech psů i koček, které přijdou do útulků. Zařízení jednoduše nemají pro zvířata dostatek místa. Pouze 15,8 % psů a 2 % koček z útulků se opět shledají se svým páníčkem.

Adoptováno je pak 25 % psů a 24 % koček. Z toho vyplývá, že každoročně je v USA usmrceno několik milionů zvířat. Nejhorší situace je v Kalifornii, Atlantě a Michiganu. Tamní útulky se potýkají s nedostatkem personálu, místa i financí.

Jak se evakuují zvířata z Ukrajiny?

by @markysuch

Austrálie

Austrálie na tom není o moc lépe než USA. Každý den zde podstoupí eutanazii 264 psů a koček. Útulky jsou však plné i králíků a morčat. V roce 2022 bylo dáno do těchto zařízení téměř sto tisíc zvířat. Nejčastějším důvodem pak bývají prudce stoupající ceny nájmu, kvůli kterým si už mnoho rodin nemůže dovolit starat se o svého mazlíčka.

Problémem je, že se značně snižuje i počet lidí, kteří mají zájem zvířata adoptovat. Do útulků tak každý měsíc přichází více zvířat než jich odchází. Zařízení dokonce začala dělat wait listy a lidé, kteří se chtějí svého zvířete zbavit, často čekají i několik měsíců.

Aktivisté se bouří. Na Kanárech se má otevírat průmyslový chov chobotnic, zvířata zde čekají kruté podmínky

by @anettt.h

Česko

Nejlépe na tom nejsou ani útulky v Česku. Sice nejsou tak extrémně přeplněné jako ty australské nebo americké, ale žádná sláva to také není. V některých zařízeních je dvakrát až třikrát více zvířat než je jejich kapacita. Slavně na tom zařízení nejsou ani s financemi. Mnoho lidí se u nás zvířat zbavuje, protože zjistí, že jsou nemocná a jejich léčba je příliš nákladná.

Pokec se zvířaty? Možná nám k němu brzy pomůže umělá inteligence

by @yanhoechka

Co je hlavní problém?

Odborníci dávají situaci v útulcích za vinu covidové pandemii. Lidé totiž byli sami doma, měli home office a nudili se, tak si v obrovských vlnách kupovali nové domácí mazlíčky. Nepřemýšleli ale nad dalšími následky. Nyní už však většina obyvatelstva chodí běžně do práce a na zvířata nemá čas. Ta potom končí v útulcích.

Jak zvířatům pomoct?

Hlavní je nepodporovat žádné množírny a nahlásit ty, o kterých ve svém okolí víš. Zvířata jsou zde rozmnožována v nevhodných podmínkách a následně týrána. Cena za takové jedince je sice nižší, ale ve výsledku pak hrozí, že dáš klidně i trojnásobek za veterinární péči. Nehledě na to, že pro samotná zvířátka jsou to úděsné podmínky.

Pokud bys chtěl/a podpořit některý z útulků ve svém okolí, tak jim můžeš poslat buď nějaké finance, nebo nakoupit jídlo pro zvířata. Chtěl/a bys nové zvíře? Tak se zkus kouknout do útulků a nabídni nějakému skvělý život. Určitě ti bude velmi vděčné.

Opustit zvíře s cílem se ho zbavit je trestné! I ty jim můžeš pomoct s hledáním nového domova

by @davidvachalec

Zdroje: abc.net.au, 9now.nine.com.au, www.9news.com.au, www.humanesociety.org, eu.usatoday.com, www.ajc.com