Na ostrově Gran Canaria, který patří španělským Kanárským ostrovům, má vzniknou první průmyslový chov chobotnic na světě. Zvířata zde nejspíše čekají velmi kruté podmínky. Aktivisté se kvůli tomu bouří.
Podle BBC plánuje španělská firma Nueva Pescanova obří farmu na chov chobotnic. Ročně by měla vyprodukovat až milion kusů určených k jídlu. Kvůli tomu se stanou největším dovozcem chobotnic na světě. Ochranáři se však obávají špatného zacházení se zvířaty.
Chobotnice jsou velmi samotářští tvorové a firma je chce hromadně držet až po dobu jednoho roku ve společných nádržích. Také mají být pod neustálým světlem, i když jsou tito živočichové zvyklí na tmu, která je pro ně přirozená. Dále mají být hromadně krmeni suchým krmivem, přestože jsou to aktivní lovci.
Fakt, že by chobotnice trpěly ale Nueva Pescanova popírá. Chobotnice prý budou zabíjet tak, že je zmrazí v minus třech stupních Celsia. Tento způsob usmrcení je ale považován za bolestivý a mnoho prodejců již dlouhodobě odmítá kupovat zvířata zabitá tímto způsobem. Příkladem je i Tesco, které působí také v Česku.
První mláďata mají být převzata z centra Pescanova Biomarine, jež společnost provozuje v Pontevedře na severu Španělska. Jedná se o sedmdesát samců a třicet samic, všichni mají být umístěni v pouhých sedmi metrech krychlových. Sami zástupci firmy tak připouštějí, že úmrtnost chobotnic bude kolem deseti až patnácti procent.
Firma však svůj návrh průmyslového chovu chobotnic hájí tím, že dodržuje všechny předpisy a se zvířaty manipuluje opatrně a tak, aby zabránila jakékoliv bolesti nebo utrpení. Tomu však oponují odborníci, podle kterých je způsob zmrazení zvířete velmi krutý, především pro takto inteligentní živočichy, jako jsou chobotnice.
Nezisková organizace Compassion in World Farming (CiWF), která bojuje za dobré životní podmínky zvířat, vyzvala úřady Kanárských ostrovů, aby výstavbu farmy zablokovaly. Zástupci CiWF se obávají také toho, že farma by produkovala nadměrné množství odpadních vod, které by tekly zpátky do moře.
K podpoře CiWF se přidala i česká nezisková organizace Svoboda zvířat. Pomocí sociálních sítí vyzývá lidi k podepsání petice proti průmyslovému chovu chobotnic. Petice má již více než osmdesát tisíc podpisů. Přidat ten svůj můžeš i ty, a to zde.