Během válek a jiných konfliktů se často zaměřujeme jenom na lidské oběti. Oběťmi se ale mohou stát i zvířata – často jsou totiž během evakuace ponechána na pospas osudu. Jak se s evakuací zvířat vypořádávají na Ukrajině?
Útulky na Ukrajině mají vážné obavy, protože jim brzy kvůli problémům se zásobováním během ruské invaze dojde jídlo a léky pro jejich zvířata. Do útulků údajně nechce žádná doručovací služba jídlo přivézt. V jednom z kyjevských útulků mají více než 1000 zvířat a odhadují, že jim zbývá jídlo na pouhé dva dny. Zaměstnanci už v útulku z bezpečnostních důvodů nejsou.
Po ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února brzy ráno, desítky lidí z Ukrajiny prchají do sousedních zemí. Někteří nechali své mazlíčky na Ukrajině, ale spousta z nich si je vzala s sebou.
Videa a fotky ukrajinských občanů s jejich domácími mazlíčky se šíří na sociálních sítích od prvního dne invaze.
Existují i fotky, na kterých se ukrajinští vojáci během invaze starají o své domácí mazlíčky.
Zatímco svět sleduje, jak na Ukrajině ruské speciální jednotky šíří strach a zkázu, sociální sítě se plní nabídkami pomoci od lidí z celého světa. Lidé z různých evropských zemí nabízí pomoc rodinám, které utíkají z Ukrajiny s domácími mazlíčky.
Pomoc nabídli také chovatelé koček a psů v Německu, Česku, Slovensku, Estonsku, Finsku, Polsku a v dalších zemích.
Rumunsko povolilo vstup do země i neočkovaným domácím mazlíčkům. Polsko a Maďarsko také zmírnily své požadavky a umožnily zvířatům z Ukrajiny vstup bez očkování nebo mikročipu. Je tomu tak díky Evropské komisi, která všem členským státům EU doporučila zmírnit požadavky na papírování pro psy, kočky a další domácí mazlíčky, které si Ukrajinci berou s sebou při odchodu ze země.
Pravidla umožňují vzít si s sebou maximálně pět domácích mazlíčků na osobu. V Česku dokonce veřejnost nabízí pro zvířátka spoustu prostorů, včetně výběhů a porodních místností.