Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pokec se zvířaty? Možná nám k němu brzy pomůže umělá inteligence

Už brzy si možná budeš moct popovídat se svou kočkou nebo psem, a ne, nebudou k tomu potřeba halucinogeny. Vědci totiž začali používat umělou inteligenci, aby porozuměli například včelám nebo slonům.

Možná to trochu zní jako epizodka z filmu Dr. Dolittle, ale není. Karen Bakkerová z Univerzity Britské Kolumbie v rozhovoru pro Vox uvedla, že tým výzkumníků v Německu používá umělou inteligenci k dekódování vzorců ve zvířecích zvucích, jako je tanec včel a nízkofrekvenční zvuky slonů.

Bakkerová vysvětlila, že umělá inteligence mluvící se zvířaty může být nahrána do robotů, kteří následně mohou sloužit jako překladatelé mezi lidmi a zvířaty. Vznikající technologie ale zároveň vyvolává etické otázky.

V Černém moři umírají tisíce delfínů, může za to ruská armáda

@yanhoechka

Už v roce 2018 navrhli vědci z německého Centra pro strojové učení a robotiku robotickou včelu, která napodobuje včelí tanec, jímž si včely předávají informace. Podle Daily Mail tým následně vycvičil robota tak, aby napodoboval stejné pohyby jako při tanečním kroužení včel, které se skládá z různých forem proudění vzduchu a vibrací, a přiměl včely, aby ho „poslouchaly“. A ony ho doopravdy poslouchat začaly. Dalším krokem německého výzkumu je vysazení několika robotů do různých včelstev, aby se zjistilo, zda včelstvo přijme stroje za své členy.

Vedle včel, slonů a velryb zahájil nedávno tým mezinárodních vědců ambiciózní projekt, který má za cíl poslouchat a překládat komunikaci vorvaňů a „mluvit“ s nimi.

Projekt nazvaný CETI využívá umělou inteligenci, která má za cíl zachytit a zpracovat zvuky velrybího dorozumívání. Tým využívá technologie zpracování přirozeného jazyka neboli NLP (podobor umělé inteligence zaměřený na zpracování psaného a mluveného lidského jazyka), který bude vycvičen na čtyřech miliardách kódů opírajících se o velrybí zvuky.

Jak zachránit planetu? Mezinárodní panel pro změnu klimatu OSN nabízí 5 možností řešení

@_kajina

V plánu je, že umělá inteligence bude každý zvuk porovnávat s konkrétním kontextem, což bude podle vědců trvat nejméně pět let.

Pokud se tak týmu podaří pomocí umělé inteligence vytvořit „velrybí jazyk“, dalším krokem bude vývoj a nasazení interaktivního chatbota, který povede rozhovor s velrybami žijícími ve volné přírodě.

Jestli se to povede, je zatím ve hvězdách. Pokud ano, možná si za pár let budeš moct pokecat se svým domácím mazlíčkem. Otázkou je, jestli je to vůbec dobrý nápad... 😀

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.