Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Úspěchy těžce vybojované ženami se po celém světě vytrácí, varuje skupina bývalých představitelek OSN

Při současném tempu pokroku bude podle reportu UN Women příští generace žen trávit neplacenou péčí a prací v domácnosti v průměru o 2,3 hodiny denně více než muži. Globální představitelky proto varují, že jsou úspěchy vybojované ženami po celém světě v ohrožení, a vyzývají OSN k akci.

Skupina GWL Voices for Change and Inclusion na podporu multilateralismu a rovnosti žen a mužů, kterou tvoří hlasy celkem 62 globálních lídryň, varovala, že úspěchy těžce vybojované ženami po celém světě se podle posledního trendu vytrácí.

Feminist foreign policy, politika, kterou by měla přijmout každá země

@eevelka

Učinila tak poté, co současný generální tajemník OSN António Guterres na 78. Valném shromáždění OSN, které se konalo v září v New Yorku, poukázal na to, že setkání zůstává i nadále téměř výhradně mužskou událostí. Podle jeho slov podepsaly zakládající dokument OSN pouze čtyři ženy – a jak Gutteres sám poukázal, mnoho se od roku 1945 nezměnilo.

We the people does not mean "we the men".
Generální tajemník OSN António Guterres při 78. Valném shromáždění OSN v New Yorku

Už na jaře letošního roku přitom skupina vydala report, podle kterého je pouze třetina klíčových multilaterálních organizací vedena ženami – a celkově od roku 1945 stály ženy v čele organizací spojených s OSN pouze ve 12 procentech případů. Ač o sobě většina těchto organizací tvrdí, že se o rovnoprávnou účast žen zasazují, nejsou takové hodnoty ve složení jejich vedení reflektovány.

Žijeme tady spolu. Feministou by měl být každý z nás

@heyfomo.cz

Skupina GWL Voices for Change and Inclusion proto nyní vyzvala Organizaci spojených národů, aby zavedla pravidla, podle kterých by každý druhý rok vedla Valné shromáždění žena. Zastoupení žen ve vedoucích pozicích nadnárodních organizací totiž významně přispěje k jejich zrovnoprávnění po celém světě. Ze 78 prezidentů OSN zvolených od roku 1946 byly navíc jen čtyři z nich ženy – generální tajemnice OSN pak nikdy nebyla.

Třetí výbor Valného shromáždění OSN, který se zaměřuje na sociální, humanitární a kulturní otázky, zahájil teprve před pár dny rozpravu o zlepšení postavení žen. Reem Alsalem, zvláštní zpravodajka pro násilí na ženách a dívkách, před výborem uvedla, že naléhavé výzvy, jako je změna klimatu nebo ozbrojené konflikty, nelze překonat, pokud polovina světové populace nemá rovná práva a příležitosti.

Ženy, které mění svět

@martinastrel

Podle letošního genderového reportu UN Women přitom zůstávají rozdíly mezi muži a ženami v oblasti moci a vedoucích pozic stále zakořeněné. Při současném tempu pokroku podle něj bude příští generace žen trávit neplacenou péčí a prací v domácnosti v průměru o 2,3 hodiny denně více než muži.