Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ženy, které mění svět

Troufalé. Nebojácné. Inspirativní. To jsou ženy 21. století, které pomáhají měnit svět k lepšímu.

I přestože dnes není Mezinárodní den žen, tyto ženy dokazují, že nezáleží na tom, jaký svátek je – vždy je vhodná chvíle na oslavu úspěchů žen ze všech odvětví.

1. Malala Yousafzai

O této ženě by měl každý vědět. Je totiž nejmladší laureátkou Nobelovy ceny, jakou kdy svět viděl. Tato neuvěřitelná žena, tehdy ve věku patnácti let, přežila pokus o atentát ze strany Tálibánu v okupovaném Pákistánu, kde vedla kampaň za práva žen a práva dětí na vzdělání. 

Právě díky ní se mohl již nespočet žen dostat ke vzdělání. Malala přežila postřelení do hlavy, když na ni Tálibán v roce 2012 zaútočil za propagaci zpřístupnění vzdělání pro ženy, kterou společně se svým otcem vedla v Pákistánu. Nyní je motivačním řečníkem, spoluzakladatelkou Malala Fund, který pomáhá ženám k cestě za vzděláním

Doporučuji ti přečíst si její knihu I am Malala

2. Tarana Burke

O Me Too movementu slyšel už nejspíš každý, ale kdo za ním stojí moc lidí netuší. Byla to právě Tarana Burke, která odstartovala toto celosvětové hnutí. V roce 2006 použila slovní spojení #metoo jako projev soudržnosti žen, které zažily sexuální obtěžování či zneužití. V roce 2017 Alyssa Milano použila stejný hashtag na Twitteru, který odstartoval nespočet kauz. 

Díky její angažovanosti a odvaze byli usvědčení lidé z elitních skupin jako třeba hollywoodští režiséři, olympijští trenéři, zpěváci či francouzští politici. 

Dokumenty věnující se tematice hnutí Me Too: Surviving R. Kelly, Athlete A, Leaving Neverland, Untouchable.

3. Melinda Gates

Americká filantropka a manželka majitele Microsoftu Billa Gatese, Melinda Gates, se stala jednou z nejmocnějších žen na světě díky své snaze podporovat oblasti společnosti, které zoufale potřebují pomoc nebo přestavbu. Zaměřuje se především na ženy a společně s Billem věnovali nadacím přes 10 miliard dolarů (na vyvinutí vakcín na malárii, AIDS, tuberkulózu, výstavbu škol, dostupnost čisté vody a antikoncepce).

Spolu s Billem byla za jejich mimořádné úsilí oceněna prezidentskou medailí svobody od Baracka Obamy.

Melinda napsala knihu The Moment of Lift. V ní se zaměřuje na problémy, kterým musí ženy znevýhodněné politickou situací či geografickou polohou čelit. Melinda nepopisuje pouze existující problémy, ale hledá pro ně i řešení a podkládá je daty a údaji. Věnuje se tématům od dětských sňatků přes nedostatek přístupu k antikoncepci až po genderovou nerovnost na pracovišti. Za mě největší eye-opening kniha za poslední dobu, která se opravdu čte sama. 

Doporučuji dokument na Netflixu: V Billově mozku: dekódování Billa Gatese (Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates).

The moment of lift

376,-

4. Abisoye Ajayi-Akinfolarin 

V roce 2013 vládní průzkum zjistil, že méně než 8 % žen zastávalo odborné, manažerské a technologické pozice. Šokována množstvím dívek, které nemají kvalifikaci v počítačovém programování, opustila Abisoye svou práci a založila nadaci, která tyto potřeby uspokojuje.

Mladá učitelka Abisoye Ajayi-Akinfolarin, která byla na seznamu BBC pro rok 2018 označena jako nejinspirativnější žena na světě, změnila tvář komunit v Nigérii.

Je zakladatelkou nevládní organizace GirlsCoding, kde učí mladé ženy kódování, designu a webového vývoje – dovednosti životně důležité pro budoucí úsilí žen v její komunitě.

„Chceme, aby dívky byly tvůrci technologií, ne pouhými uživateli. Sledovat, jak píší kód, je krásné. Mnoho z nich se nikdy nedotklo počítače, než se sem dostaly."