Před rokem v září zemřela na následky policejní brutality teprve dvaadvacetiletá Íránka Mahsa Amini, která byla vzata do vazby jen kvůli tomu, že neměla správně nasazený hidžáb. I rok po její smrti čelí tamní režim rozsáhlým protestům a lidé, především tedy ženy, jsou odvážnější než kdy dřív.
Před pár dny uběhl rok ode dne, kdy v íránské policejní vazbě zemřela teprve dvaadvacetiletá Íránka Mahsa Amini. Podle autorit utrpěla infarkt, její rodinní příslušníci i nejbližší ale uvedli, že její smrt byla následkem policejní brutality, které ve vazbě čelila. Zadržena byla přitom jen kvůli tomu, že měla špatně nasazený hidžáb – muslimskou pokrývku hlavy, která má správně zahalovat vlasy i dekolt.
Smrt Mahsi rozpoutala v zemi protesty, které se staly těmi největšími od islámské revoluce v roce 1979. Právě ta nastolila pravidla určující, jak se mají Íránky oblékat a co smějí či nesmějí dělat. Proti režimu byly proto loni v září i v následujících měsících uspořádány četné demonstrace, které vedly především ženy a kterých se účastnily desítky tisíc lidí. V souvislosti s nimi bylo režimem až 20 tisíc lidí zadrženo, 500 zabito a několik dokonce veřejně popraveno.
Země si smrt Mahsi nyní připomínala, proti čemuž se režim snažil zakročit. V uplynulých týdnech tak pozatýkal a vyslýchal například otce a strýce Mahsi, její další rodinné příslušníky i ty, kteří se po její smrti veřejně projevovali. Policejnímu hledáčku se ale nevyhnuli ani akademici, vědci, novináři, aktivisti, studenti nebo příslušníci etnických menšin.
I přesto se ale na několika místech v Íránu v posledních několika dnech protestovalo, a to nejen v rámci vzpomínky na Mahsu, ale především kvůli (a díky) odkazu, který za sebou ponechala. Íránské ženy jsou totiž nyní odvážnější než dřív, k čemuž je právě Mahsa inspirovala. Podle odhadů nenosí až 20 procent z nich na veřejnosti hidžáb a vůči připomínkám mravnostní policie se pravidelně ohrazují.
Íránky jsou si ale zároveň vědomé toho, že je hranice velmi tenká, a tak se snaží pravidla oblékání balancovat na hraně – pokud by je totiž policie za nenošení hidžábu zadržela, mohly by ve vězení strávit až 2 měsíce, čemuž se logicky snaží vyhnout. Ve vazbě totiž mnohdy dochází k fyzické brutalitě, čehož je právě smrt Mahsi Amini důkazem. Její odkaz se nicméně nese Íránem i nadále a tamní režim čelí největšímu odporu za posledních 45 let.
Zdroje: ČTK, Al Jazeera, Time, BBC, HeyFomo