Protesty v Teheránu proti policii, v jejíž vazbě zemřela teprve dvaadvacetiletá Íránka, i nadále pokračují. Smrt Mahsi Amini vyvolala mezi Íránci obrovskou vlnu pobouření a režim se oprávněně bojí.
Mahsi Amini zemřela v pátek poté, co ve vazbě upadla do kómatu. „Mravnostní policie“ ji zadržela o několik dní dříve v Teheránu, protože prý měla nedostatečný hidžáb. Od islámské revoluce z roku 1979 musejí Íránky nosit hidžáb a mravnostní policie na dodržování této povinnosti dohlíží.
Svědci tvrdí, že byla Amini policií brutálně zbita, a proto upadla do kómatu, policie tyto informace ale popírá.
Navzdory pondělním protestům, při nichž zemřeli nejméně tři lidé, vyšli v úterý večer do ulic měst a obcí po celé zemi ženy a muži, kteří provolávali hesla proti íránskému duchovnímu vedení. V zemi také vznikly petice vyzývající k rozpuštění mravnostní policie s tím, že její činnost při prosazování hidžábu je kontraproduktivní a diskriminační.
Na sociálních sítích se dokonce objevila videa, na kterých íránské ženy a dívky pálí své šátky, aby vyjádřily podporu protestům. Kolik lidí bylo při protestech zatčeno nebo zraněno, zatím nelze říci.
Kurdská skupina pro lidská práva Hengaw se sídlem v Norsku každopádně uvedla, že potvrdila tři úmrtí na shromážděních v provincii Kurdistán – po jednom ve městech Divandareh, Saqqez a Dehglan. Dodala, že v Kurdistánu, kde v pondělí rovněž proběhla generální stávka, bylo 221 lidí zraněno a dalších 250 zatčeno, píše Guardian.
Část protestů ale proběhla i pokojně, a to včetně umístění transparentu s podobiznou Amini na mostě přes jednu z hlavních teheránských dálnic.
Současné dění je citlivé především pro íránského prezidenta Ebrahíma Raísího, který je v současné době v New Yorku, aby poprvé vystoupil na Valném shromáždění OSN. Proti jeho přítomnosti v New Yorku protestují skupiny na ochranu lidských práv a zahajují proti němu i právní kroky.
Ačkoli Raísí nařídil vyšetřování a vyjádřil osobní sympatie, jeho kritici tvrdí, že Raísího dřívější podpora mravnostní policie odhalila kulturní rozkol uvnitř Íránu.
Úřad OSN pro lidská práva v Ženevě uvedl, že íránská mravnostní policie v posledních měsících rozšířila své hlídky, jež se zaměřují na ženy, které nenosí správně hidžáb. Úřad uvedl, že na ověřených videozáznamech je vidět, jak jsou ženy za příliš volné nošení hidžábu fackovány, bity obušky a házeny do policejních vozů.