Svět obletěla zpráva o tom, že Írán po pokračujících protestech zrušil mravnostní policii. Je to ale opravdu tak?
Írán zažívá už několik týdnů trvající bezprecedentní protesty. Těch se účastní tisíce lidí, především ženy a mladí studenti, kteří se staví na odpor tvrdým vládním praktikám i pořádek vymáhajícím silám.
Demonstrace začaly poté, co v policejní vazbě zemřela 16. září po zatčení mravnostní policií 22letá Mahsi Amini za to, že údajně nenosila správně hidžáb. Podle svědků byla brutálně bita, načež upadla do kómatu a ve vazbě následně zemřela. Proti postupům policie i tvrdým zákonům namířeným proti svobodě žen začali v Íránu protestovat muži i ženy, mladí i starší, a jejich snahy o změnu nepolevují.
Jedním z důvodů k protestům je existence mravnostní policie, která má dohlížet na dodržování veškerých zákonů, včetně náboženských pravidel, a právě ta by nyní měla být podle médií zrušena. V sobotu totiž íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí prohlásil následující: „Morality police have nothing to do with the judiciary. It was abolished from the same place it was launched. Of course, the judiciary will continue to monitor society’s behavior.“
Íránská média však rychle se šířící zprávy o zrušení mravnostní policie obratem vyvrátila. Podle nich došlo k misinterpretaci Montazerího výroku, který měl pouze poukázat na to, že mravnostní policie není přímo spojena s justicí. Dohled nad policií totiž nevykonává justice, ale ministerstvo vnitra, které celou situaci zatím nijak nekomentovalo. Je navíc pravděpodobné, že by i v případě zrušení mravnostní policie pokračoval přísný dohled nad poslušností obyvatelstva, pouze jinou institucí.
Montazerí nicméně uvedl, že íránský parlament a soudnictví v současné době přezkoumávají přísný zákon, který vyžaduje, aby ženy na veřejnosti nosily hidžáb. Prozatím však neexistují žádné důkazy o tom, jaké změny zákona, který vstoupil v platnost v roce 1979 po islámské revoluci, by mohly nastat.
Nyní záleží pouze na íránském ministerstvu vnitra, jak bude situaci komentovat, tedy zda zrušení mravnostní policie potvrdí, či vyvrátí. Tak či onak není jisté, zda by to stačilo k zastavení nepokojů, při nichž ženy své šátky sundávají, mávají jimi a následně je zapalují. Odpor proti vládě a jejím tvrdým zákonům nabral obrovské síly, která přesahuje íránské hranice, a dá se očekávat, že jen tak nepoleví.
Zdroje: BBC, CNN, ČTK