Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ani vlásek. Ženy v Íránu se bouří proti tvrdým zákonům ohledně hidžábu

Íránské ženy v posledních dnech sdílejí na sociálních sítích fotografie, na kterých si svlékají hidžáb, aby ukázaly svůj odpor k přísným pravidlům, která ženám v zemi zakazují ukazovat své vlasy na veřejnosti.

Íránské úřady vyhlásily v reakci na nespokojenost 12. červenec jako Den hidžábu a cudnosti – v zemi se tak konaly akce na podporu pravidel, která právě nutí ženy nosit hidžáb, píše The Independent.

Zatímco systém ženy utlačuje, ony dostávájí podporu i od části mužů. Práva žen jsou v Íránu přísně omezována a nošení hidžábu je povinné na veřejnosti pro všechny tamní ženy – těm, které nenosí hidžáb nebo mají vidět trochu vlasů, hrozí tresty od pokut až po vězení.

Ženy v Afghánistánu musí odteď na veřejnosti nosit burky, rozhodl Tálibán

by @eevelka

V zemi navíc funguje i „mravní policie“, která kontroluje veřejná místa jako školy, úřady a banky a zatýká všechny ženy, které nošení hidžábu porušují.

Rozhodnutí úřadů vyhlásit 12. červenec za Den hidžábu a cudnosti přichází v souvislosti s tím, jak se země snaží ještě více potlačit práva žen.

„Írán má dlouhou a otřesnou historii pronásledování žen, které jednoduše využívají svého práva vybrat si, co si obléknou," řekl pro The Independent Allan Hogarth z Amnesty International s tím, že spousta žen byla kvůli nenošení hidžábu například obviněna z podněcování k prostituci.

Koncem minulého měsíce íránská státní média odvysílala, že úřady zadržely pět lidí, kteří jsou obviněni z plánování skateboardingové akce v Shirazu – ve městě na jihu Íránu. Na akci se 23. června shromáždily dospívající dívky a chlapci, přičemž íránská policie zatkla řadu dívek za to, že neměly při skatování zakryté vlasy.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.