Nový výzkum naznačuje, že můžeš trénovat svůj mozek tak, abys měl/a radost nejen z vytouženého cíle, ale i ze samotného procesu! Jak na to?
Znáš to, trávíš hodiny v posilovně, během kterých jdeš na hranu svých fyzických sil. Trávíš spoustu času učením se na zkoušku, vysněnou školu a někdy je to prostě too much. Jenže právě těžké a složité věci často vyhledáváme, i když nám v danou chvíli nedělají fyzicky ani psychicky dobře. Vědci tohle nazývají paradoxem úsilí.
Náročné věci nám jsou sice nepříjemné, i tak je ale děláme dál, protože tvrdé úsilí je něco, co společnost oceňuje.
Proces, který se odehrává ve tvém mozku, pak vypadá zhruba takhle: Mozek neustále provádí analýzu nákladů a přínosů při každé volbě a následné akci, kterou uděláš. Když tvrdě pracuješ, přední cingulární kůra, umístěná poblíž přední části mozku, sleduje tvé úsilí a zdá se, že její nervová aktivita je spojena s tím, jak velkou námahu zrovna vynakládáš. Právě signály námahy pomáhají našemu mozku vyhodnotit, zda stojí za to věc zkoušet dál nebo dělat něco jiného.
Pokud máš teď pocit, že jsi asi lenoch, protože si vysoké cíle nedáváš a neužíváš, buď v klidu. Vědci mimo jiné provedli analýzu toho, jak se vyvíjela neurověda a behaviorální ekonomie v čase a zjistili, že lidé odpradávna raději volí snazší cestu. Snazší v tomhle případě znamená ta, která je bude stát méně úsilí.
Když dali vědci v rámci výzkumu účastníkům na výběr ze dvou úkolů, většina respondentů si vybrala ten snazší i za cenu menší odměny. Jiná studie zase zjistila, že lidé jsou ochotni přijmout fyzickou bolest, aby se vyhnuli kognitivně náročným úkolům.
Jedním z jasných důvodů, proč se snažíme, je vytoužený cíl, ať už je to trofej, osobní rekord, nebo prémie na konci roku. Obecně platí, že „the harder you work, the more rewards you tend to get“, dodává Inzlicht.
Neuroimaging, což je soubor technik a metod pro zobrazení struktury a funkčnosti mozku, ukazuje, že ventrální striatum, oblast mozku, která hraje klíčovou roli při zpracování výsledků, je silněji aktivována, když něčeho dosáhneme vyšším úsilím než nižším úsilím.
Co to v praxi znamená? Čím více úsilí něco stojí, tím více máme tendenci si toho vážit.
Lidé jsou ochotni zaplatit více za objekt, který si sami postavili, než za stejný objekt, který postavili odborníci. To je jev, který se trefně nazývá IKEA efekt.
Umět se tvrdě snažit je užitečná dovednost pro dosažení náročných cílů, kterých si ceníš. V jedné předtiskové studii, která ještě nebyla recenzována, Inzlicht a jeho kolegové zjistili, že lidé, kteří ve svém úsilí nacházejí smysl, mají tendenci hlásit také vyšší spokojenost a smysl života.
Až se příště budeš rozhodovat, jestli něco vzdát „jen proto“, že je to náročné, vzpomeň si: Cesta je cíl a tvůj mozek tě později odmění násobně vyšším množstvím endorfinů!