Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Networking tips: Jak začít konverzaci s někým novým

Navázat smysluplnou konverzaci s cizím člověkem může být ze začátku trochu o nervy. Nejdůležitější je ale vědět jak a kde začít. Projdi si tyto kroky pro zahájení konverzace s někým novým.

1. Před konverzací

Buď pozitivní: Do rozhovoru vstupuj pozitivně naladěný/á. Nezapomeň, že nejen slova mají výpovědní hodnotu. Udržuj tedy vhodnou řeč těla, abys působil/a sympaticky a přívětivě. Nezapomeň na úsměv a vyvaruj se zkříženým rukám.

Zhluboka se nadechni: Před zahájením rozhovoru se několikrát zhluboka nadechni a nepanikař. To ti pomůže zpomalit srdeční tep a zbavit se případné nervozity.

Nezapomeň: Nic není trapné, pokud to trapné neuděláš ty sám/sama. Vždy se ze všeho dá udělat vtip.

Vypozoruj, kolik času cizí osoba zhruba má: Pokud člověk vypadá zaneprázdněně nebo soustředěně, zkus udržet konverzaci krátkou a svěží. Tak se připomeneš, ale zároveň nebudeš na obtíž.

2. Během konverzace

1. Shromáždi informace

Jednou z účinných taktik, jak lze zahájit konverzaci s cizím člověkem, je položit mu otázku nebo sérii otázek v souvislosti s akcí.

Příklad:

Nevíte, jestli k nám během zahájení akce promluví ředitel?

Vyslechni si jejich odpověď a přemýšlej o dalších souvisejících otázkách nebo poznámkách, které můžeš položit, abys udržel/a konverzaci v chodu.

2. Dej někomu kompliment

Když někoho pochválíš, potěšíš ho a zvýšíš mu sebevědomí. Člověk ti hned bude nakloněnější a bude se s tebou chtít bavit dál. Můžeš si vybrat cokoliv, co se ti na dané osobě líbí, zmínit se, proč se ti to líbí, a položit doplňující otázku.

Příklad:

Moc se mi líbí tvoje vlasy. Ten střih ti fakt sluší. U koho jsi byl/a?

Jak zandat jakýkoliv pohovor

by @eevelka

3. Nadhoď společné téma

Pokud se účastníš nějaké konference, akce či párty, zeptej se osoby vedle tebe, co si o eventu myslí. Pokud jdete na oběd, upozorni osobu ve frontě na své oblíbené jídlo nebo něco doporuč. Stačí nahodit cokoliv, co se nyní ve světě (či tvém okolí) děje a small talk je světě.

(Osobní zkušenost: Když jsem teď byla u kadeřnice, jedna slečna začala řešit Johnny x Amber kauzu a celé kadeřnictví se najednou připojilo a společné téma bylo na světě.)

Příklad:

Vy taky pracujete v této budově? Všiml/a jsem si, že vaše auto včera parkovalo vedle mého.

4. Představ se

Představení je asi ten nejjednodušejší způsob, jak začít konverzaci s někým cizím. Je nejvíce účinný, pokud se nemůžeš spolehnout na žádné jiné starters konverzace.

Příklad:

Ahoj, já jsem Petr. Právě jsem tu začal pracovat a chtěl bych se všem na oddělení představit.

Je více než pravděpodobné, že osoba, se kterou se setkáš, ti sdělí své jméno a některé další informace o své pozici, což povede k nezávazné konverzaci.

5. Pokládej otevřené otázky

Dalším skvělým přístupem k zahájení konverzace s cizím člověkem je pokládání otevřených otázek. Tato strategie nejlépe funguje, pokud se účastníš společné akce a můžeš se zeptat na zkušenosti druhé osoby.

Příklad:

Nikdy jsem nebyl/a na tak zajímavém semináři/workshopu/eventu. A co vy/ty?

Ve většině případů by druhá strana měla odpovědět svými pocity nebo příběhy o jiných konferencích, kterých se zúčastnila, což pro tebe znamená příležitost zase dále navázat a hele – konverzace je na světě.

Použil/a jsi někdy tyhle convo-starters nebo ses někdy ocitl/a ve chvílích, kdy bys je potřeboval/a? Dej mi vědět! A pokud by tě zajímaly další tipy, napiš mi dolů do diskuze. 👇🏻