Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Toužila jsem po nějakém společenství a online mi nestačilo.“ Proč si mladí lidé zakládají book clubs?

Dost bylo online světa. Mladí lidé pociťují ze sociálních sítí vyčerpání a své aktivity přesouvají do offlinu. Čím dál více si přitom zakládají book clubs. Oslovili jsme slovenskou novinářku Tímeu, která book club provozuje a nemůže si jeho výhody vynachválit.

Čím dál častěji se objevují náznaky toho, že mladí lidé mají sociálních sítí tak akorát dost. I přesto, že je stále pravidelně používají, pociťují při tom jakousi únavu a vyčerpání, která se s neustálou online aktivitou pojí. A začínají se proto obracet do offline světa, kde si v poslední době čím dál více zakládají book clubs.

Mladí upřednostňují self-care před párty, novým trendem je večerka v devět

@eevelka

Mnozí se možná inspirovali Duou Lipou, která oznámila svůj vlastní book club na jaře 2023, jiní mohli najít inspiraci na Booktoku - nejpopulárnějším zákoutí TikToku, který v oblíbenosti předstihl i CarTalk nebo MovieTalk. V každém případě se ale generace Z i mileniálové rozhodli přesunout social gatherings do kaváren, barů nebo knihkupectví, kde se setkávají s knihou v ruce.

Jedním z takových lidí je i Tímea Krauszová, slovenská novinářka, která píše pro Closer.sk, a která založila book club mimo jiné proto, že se chtěla setkávat offline. „O knižním klubu jsem snila už dlouho, a to ze dvou důvodů: chtěla jsem se vyhrabat ze čtenářské rutiny a začít znovu pravidelně číst a zároveň jsem chtěla vést smysluplné rozhovory o knihách nad rámec „líbilo se mi to". Toužila jsem po nějakém společenství a online mi nestačilo, chtěla jsem, aby to bylo osobně," vypráví Tímea pro HeyFomo.

Její book club je otevřený pro všechny. Pokud se někdo nemůže dostavit osobně, může se na setkání připojit online. Takovou možnost využívají především maminky s dětmi nebo novinářstvo. Celý klub organizujeme přes aplikaci Bookclubs, kde hlasujeme o další knize i o termínu setkání a můžeme tam v průběhu měsíce debatovat o svých předběžných pocitech z knihy. Začínali jsme s dvouměsíčními schůzkami a letos se je snažíme zkrátit. Jednou za měsíc to zatím úplně nevyšlo," vysvětluje Tímea. Klub navíc funguje na bázi rotace, a tak se jeho členové a členky na pozici organizátora*ky střídají. „Pokaždé, když schůzku vede někdo jiný, je ten člověk zodpovědný i za výběr knih a občerstvení,“ dodává.

Nejedná se přitom o setkávání na sílu. Knihy jsou vybírány tak, aby bylo možné je v případě nouze přečíst za víkend, a tak mají vždy maximálně 300 stran. Za rok 2024 zatím členové a členky klubu přečetli*y Zlomenou ženu od Simone de Baeuvoir, nyní se věnují knize Pod větvemi Udaly od Chinelo Okparanta. Klub se ale nevyhýbá ani booktovým trendům, a tak už má za sebou i třeba Půlnoční knihovnu nebo Něžné je tělo.

Na setkání navíc může členstvo přijít i tehdy, pokud knihu nedočetlo. Není to knižní, nudné, povinné, je to velmi uvolněný brunch, víno nebo piknik, při kterém si také povídáme o životě, o tom, co nás trápí, co jsme prožili. Na bookclubu jsme si povídaly o bývalých, o sexu, o rodičích, o dětech, o hypotékách,“ popisuje Tímea a vyzdvihuje nesporné výhody offline setkávání.

Jedná se podle ní především o prohloubení vzájemných vztahů, ale také třeba o zlepšení vlastních dovedností. Všímáme si i věcí, které bychom jinak přehlédli, ale myslím, že se také obecně cítíme více empatičtí. Pro mě osobně je výhodou i to, že mám skupinu lidí, kteří mě vyslechnou, takže nejde jen o to, co slyším od ostatních - to teoreticky udělají recenze a rozbory na YouTube, ale také o to, že mě to nutí formulovat nahlas vlastní myšlenky a názory. To mě nutí o věcech více přemýšlet a pomáhá to mé slovní zásobě, argumentačním schopnostem a de facto i práci,“ chválí si offline setkávání book clubu novinářka a není zdaleka jediná.

Podle platformy Eventbrite, která prodává vstupenky na nejrůznější eventy, vzrostl totiž ve Spojených státech počet book clubs akcí v roce 2023 o 24 procent oproti roku předchozímu. Ve Spojeném království to bylo dokonce 41 procent. Vzestup pak zažívají především tematické book clubs, včetně například těch queer, které zaznamenaly za uplynulý rok 82 procentní nárůst návštěvnosti.

Top 5 knih s LGBTQI+ tematikou

@martinastrel

Podle reportu Pew Research Center z roku 2021 má generace Z obavy z dopadu používání sociálních sítí na jejich duševní zdraví a snaží se držet si od online světa odstup. Právě book clubs pro ní proto mohou být jakýmsi safe spacem, ve kterém se může odreagovat a věnovat se knižním i cizím příběhům.