Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

The crush crash: Proč se nám líbí méně lidí, čím jsme starší?

Máš někdy pocit, že když jsi byl*a mladší, tak jsi měl*a mnohem víc crushes? Nejsi v tom sám*sama.

Pravděpodobně každý z nás měl na základce i na střední hned několik crushes a kdo ví, možná už i ve školce. A pokud jsi jich neměl*a celou řadu, bylo jich alespoň pár osudových, které tě nechtěly pustit (zvlášť když nebyly opětované) a možná se tě některé drží až do dnes.

I na vysoké a v tvých early twenties je easy se zamilovat a najít nové crushes není tak těžké. Podle některých studií to ale s věkem pravděpodobně mizí (so enjoy it while you can).

Single shaming aneb stigmatizuje společnost nezadané?

@michaela__halova

Do we really fall in love less as we age?

Jeden německý výzkum naznačuje, že starší lidé cítí „méně“ emocí, ať už pozitivních či negativních, oproti těm mladším, nicméně nepřišel s žádnými pevnými důkazy, že by to tak bylo.

Jedna studie ale nemůže reprezentovat celou zkušenost a některé další naznačují úplný opak. Antropoložka Helen Fisher na téma provedla celou řadu výzkumů a jejich hlavním poznatkem je, že schopnost se zamilovat s věkem nemizí a crush můžeš mít v 70 stejně jako ve 14. Náš mozek totiž v tomto ohledu funguje pořád stejně a při zamilování se aktivuje stejná skupina neuronů bez ohledu na to kolik nám je let.

Není tedy úplně pravda, že starší lidé nemají crushes.

This is a basic drive, and it doesn’t really change.
Helen Fisher

Proč jsou někteří lidé šťastnější single

@_00_3_12

Proč má tedy řada lidí pocit, že jejich crushes s věkem mizí?

Pokud se tedy zamilováváme pořád stejně, proč máme pocit, že naše crushes postupně mizí a máme jich míň a míň? Důvodů je hned několik, jeden z nich je, že ačkoliv naše schopnost si vyvinout crush se nemění, měníme se my a naše hodnoty.

Jak stárneme, mění se naše priority a v druhých lidech hledáme jiné kvality, my sami se navíc trochu „uklidníme“ a lépe víme, co chceme od života a partnerů. Dalo by se říct, že s věkem budeme vybíravější a ne každý člověk nás tak snadno okouzlí.

Face to face friendships nám pomáhají žít déle

@_00_3_12

Vysvětlení může nabídnout i to, jak funguje naše společnost a stereotypizace starších lidí či ageism. Ať už chceme nebo ne, lidé po určitém věku jsou vnímáni jako míň atraktivní nebo sexy a stojí mimo kruh těch mladších, kterým patří velké love stories a romance (jako příklad nám můžou sloužit už jenom romantické filmy, kdy je ve většině případů protagonistům maximálně 30). Kvůli tomu může i řada starších lidí svoje crushes jednoduše skrývat.

Další faktor je i zmenšování sociálního kruhu. Přeci jenom, když jsme ještě děti, teens nebo young adults, pohybujeme se ve velkém množství lidí, ať už ve škole nebo na brigádách, jezdíme na summer camps a poznáváme kámoše svých kámošů. A navíc jsou crushes exciting, protože jsou pro nás pořád něco nového.

5 knih, které si přečíst ve tvé Single Girl éře

@martinastrel

Je dost možné, že tvůj crush list se bude s věkem zmenšovat, to ale neznamená, že zmizí úplně a že se nebudeš moct zamilovat stejně silně jako teď. And honestly - you should keep falling in love your whole life.

Zdroje: Independent, The Washington Post, ncbi.nlm.nih.gov, ageing.ox.ac.uk

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.