Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Single shaming aneb stigmatizuje společnost nezadané?

„Tak co, už někoho konečně máš?“, ,,Neboj, ten/ta pravý/á se už určitě brzo najde!“ Nevyžádané poznámky, které zaznívají častěji, než by měly a dokážou zkazit snad každou rodinnou i nerodinnou sešlost. Co je to single shaming a proč ho ve společnosti rozhodně nepotřebujeme, se dozvíš v článku.

Single shaming je označení pro situaci, kdy tě někdo lituje a vnímá tak, jako že ti něco chybí jen proto, že momentálně nejsi ve vztahu. Předtím, než se tě někdo stihne zeptat na to, jak se vůbec máš a jak se ti daří v práci/ve škole, se zajímá jen o to, jestli teď NĚKOHO máš. Jako by to mělo přebít všechny jiné nálepky, které tě jako člověka definují. Label: SINGLE se totiž z nějakého záhadného důvodu zdá být silnější než všechny ostatní.

Singles pak dostanou třeba na oslavě místo u stolu s dětmi, protože si nepřivedli partnera/partnerku, jako by vztah poskytoval vstupenku do světa dospělosti.

Bye singles: Restaurace v Barceloně zakazují návštěvníkům, aby seděli u stolu sami

@eevelka

Autorka Šárka Homfray ve své knize Proč jsme tak naštvané zmiňuje, že podle společnosti je „single život stále vnímán jako odchylka od normy“. Ale proč?

„Všechny tyto stereotypy tvoří tlak na to, aby se single jedinci přizpůsobili zažitým společenským standardům a očekáváním. Tedy aby si pořídili partnera, společný domov, děti a psa. To by měly být ingredience, které potřebujeme pro šťastný život,“ píše pro BBC Jessica Klein.

Společnost má zkrátka představu o tom, jak bychom všichni měli strávit svůj život a když nehrajeme podle pravidel, lidé nám to rádi připomenou svými pichlavými poznámkami.

Avšak podle množství rozvodů ten recept na „šťastný život“ nekončí vždy happy endem, tak proč za něj všichni tak bojují? Není lepší dát si na čas s vybíráním partnera/parnerky, se kterými třeba chceme strávit život? Nebo se rozhodnout, jestli vůbec ve vztahu chceme žít předtím, než se do nějakého vřítíme po hlavě?

Stejně jako vztahy, i single život má svoje ups and downs, ale rozhodně to není nenormální. A už vůbec by ses kvůli tomu neměl/a cítit špatně! Existují jiné nálepky, které tě definují a žádný/á partner/ka ti stejně štěstí nezaručí.

Takže až ti příště někdo bude chtít vyjadřovat svoji lítost, zhluboka se nadechni a změň téma na podstatnější věci, než je tvůj status. Single shaming tedy nedělej ostatním a rozhodně ne sobě! Není přeci čeho litovat.

A kdo ví, třeba máš teď poslední příležitost být single, tak si to období užij naplno!