Ticho je luxus, který je pro nás důležitější, než si možná myslíš.
Jak často jsi někde, kde je ničím nerušené ticho? Pravděpodobně moc ne, že? Pokud nežiješ úplně mimo civilizaci, tak je těžké najít trochu klidu, jelikož hluk je všude okolo nás - nejenom letadla, auta nebo štěkání psů, ale i background zvuk, který si vybíráme sami. Třeba TikTok nebo nepřetržité poslouchání hudby a koukání na seriály. Něčím se zabavit musíme, ale opravdové ticho je pro nás stejně tak důležité.
Studie z roku 2005 přišla na pozitivní účinky ticha náhodou během zkoumání účinků různých druhů hudby na lidský mozek. Vědci zjistili, že nejmenší vliv na ukazatele stresu včetně krevního tlaku, rychlosti dýchání nebo srdečního tepu měly dvouminutové přestávky ticha mezi jednotlivými skladbami. Lidský mozek byl nejvíce zrelaxovaný, když nic neslyšel.
V roce 2023 pak vědci potvrdili dlouhodobou domněnku, že lidský mozek nevnímá ticho jako absenci zvuku, ale jednoduše jako přítomnost ticha. Studie tak dokázala, že oboje zpracováváme úplně stejně a na ticho výzmnamně reagujeme.
Úplné ticho ale taky není to optimální. Na Zemi je spousta tichých míst, ale takové, kde se neozývá opravdu nic, vytvořil až člověk. Vůbec nejtišší místo na světě je audiolaboratoř Microsoftu, která se nachází ve Washingtonu, v ní ale lidem moc dobře nebývá. Člověk v ní nejdéle vydržel hodinu, ale spoustě lidí se dělá špatně už po pár minutách, jelikož je tak dobře odhlučněná, že můžou slyšet proudění vlastní krve nebo tlukot vlastního srdce.
Fenomén částečně vysvětluje studie provedená v roce 2013, která se zabývá tzv. soundscapes. Soundscape je termín, který spojuje zvuky a jejich přirozené prostředí, například zpěv ptáků v lese, hluk aut na dálnici nebo konverzace v kavárně. Soundscapes můžou být pozitivní i negativní.
V rámci výzkumu vědci účastníkům studie ukazovaly obrázky přírodních krajin a zkoumali jejich efekt na mentální zdraví. Příroda na nás pozitivní vliv má, ale fotky zalesněných krajin účastníky spíše stresovali, jelikož neobsahovaly přírodní zvuky, které k nim patří. Kompletně tiché prostředí tak pro člověka taky není dobré, jelikož může indikovat nebezpečí.
Když se tedy bavíme o pozitivních účincích ticha, jedná se o jakési "přírodní" ticho, které je pro nás přirozené od samých začátků lidského vývoje, aka šumění lesa, bublání vody, tiché konverzace nebo zpěv ptáků. To znamená, že hot girl walks v přírodě a touching grass actually works.