Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Haló, tady 60s. Country hudba hlásí v roce 2024 velkolepý comeback, sází na ni Lana i Posty

Country hudba má před sebou velkolepý rok. Zatímco v roce 2023 country hvězdy trendovaly v žebříčcích mezi mainstream artists, v roce 2024 by to mohlo být naopak a mainstreamem se stane country. Sází na ni totiž Lana, Posty i Queen Bey.

Sedíš na dřevěné barové židli v zapadlém baru v Nashville, Tennessee a z rádia se lyne hudba Johnnyho Cashe, který se svými country písničkami boří jednu hitparádu za druhou. Záhy rodáka z Arkansasu vystřídá Buck Owens s hitem Under Your Spell Again a polovina podniku už si klepe nohou do rytmu. Multimilionový byznys zažívá ve Spojených státech vrchol a na několik let ovládá v zemi kulturní život.

Taylor Swift se stala prvním umělcem, který obsadil celou Top 10 v Billboard Hot 100

by @martinastrel

Scéna zapadá do 60. let 20. století, ale v podobném duchu by se mohl nést i rok 2024 – country hudba táhne americkou music industry a namísto Johnnyho Cashe je kulturním hitem Taylor Swift. A není jediná, kdo na velkolepý comeback country sází.

Streaming country roste už několik let. Zdroj: Variety

Kromě toho, že byl crossover country hudby a pop hudby diskutovaným tématem i na letošním Superbowlu, zařadil letošní ročník People's Choice Awards k rozsáhlému seznamu kategorií dvě zbrusu nové ceny - Country umělec roku a Country umělkyně roku, které vyhráli Jelly Roll a Lainey Wilson. Už nyní začíná být jasné, že nadcházející rok neuslyšíme nic jiného.

Super Bowl 2024: Pohádka Taylor Swift a Travise Kelceho se šťastným koncem

by @adamsmetak_

Taylor Swift

Taylor Swift na předávání hudebních cen Grammys oznámila, že v dubnu vyjde její nové album Tortured Poets Department. Zatímco pro swifties se jednalo o druhé Vánoce, jiní kroutili očima. Taylor je totiž úplně všude, a pokud někdo nemá rád country, nemá to momentálně úplně lehké. A v dalších pár měsících ani mít nebude.

Taylor Swift oznámila nové album The Tortured Poets Department. Co vše o něm zatím víme?

by @adamsmetak_

Lana Del Rey

Lana na sebe nenechala dlouho čekat a po Taylor oznámila nové album i ona. Vyjít má v září a ponese název Lasso. Zpěvačka se přitom vydá úplně novým směrem - jasně, country. „We going country, it's happening,“ uvedla Lana.

Post Malone

Jako by toho nebylo málo, do country se chce vrhnout i rapper Post Malone. Ten letos na Superbowlu předvedl akustické provedení písně America the Beautiful a při té příložitosti oznámil nové country album i on. Posty bude přitom na featu i u samotné královny country – Taylor.

Post Malone: Jak vůbec všechno začalo

by @markysuch

Beyoncé

U Superbowlu ještě zůstaneme. Zdá se, jako by byl totiž předzvěstí trendů. Během Halftime Show oznámila podrobnosti o svém nadcházejícím albu i Beyoncé a potvrdila, že se stejně jako Lana vydá novým směrem. A stejně jako další vsadí i ona na country. Můžeme přitom očekávat, že právě Beyoncé se do žánru pustí zbrusu novým stylem, jelikož už dříve hovořila o snaze objevit a oslavit mnohdy skrývané aforamerické kořeny country hudby.

Hudební megahvězdy na country nesází náhodou. Podle deníku Economist poslouchá 150 milionů Američanů a Američanek alespoň jednou měsíčně country. To je téměř polovina celé populace USA. A jak uvádí AARP, country je hudební žánr, který v posledních letech v rámci streamingu zaznamenal největší růst napříč všemi žánry.

Country v loňském roce v jeden moment ovládlo i první tři pozice v Billboard Hot 100. Stalo se tak poprvé za 65 let, kdy je hudební žánr součástí žebříčku. Není divu, že si nevídaná popularita tradičního amerického žánru získala pozornost Taylor Swift, Beyoncé, Postyho nebo Lany Del Rey. A nebudeme se divit, když přibudou další.

Zdroje: BBC Culture, Penn Live, Axios, USA Today, People, The Boot