Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Stutz: Jonah Hill si hraje s uměním filmu a obnažuje psychické zdraví, ale bacha na to

Na Netflixu před pár dny vyšel nový dokument od Jonaha Hilla. Točí se okolo jeho terapeuta a představuje unikátní model vizuální terapie. Jonah si hraje s uměním filmu, obnažuje své já a prozkoumává psychické zdraví. Je ale třeba být na pozoru.

Jonah Hill se ve svém nejnovějším filmovém počinu vydává do míst, kam se zatím příliš mnoho tvůrců nevydalo. Jeho nový dokumentární film Stutz, který je od začátku měsíce k vidění na Netflixu, sleduje rozhovor mezi Hillem a jeho terapeutem Philem Stutzem.

Stutz je v Hollywoodu uznávaným terapeutem a společně s psychologem Barrym Michelsem vymyslel soubor metod, takzvaných „tools“, prostřednictvím kterých se snaží lidem pomoci s jejich psychickými problémy.

Psycholog není tabu

by @eevelka

Právě o tom celý dokument je. Hill s nadšením popisuje Stutzovy metody a s čirou upřímností se snaží divákovi sdělit, jak moc mu terapeut a zmíněné metody změnili život.

Film je hraním si s uměním filmu, obnažením sebe sama, prozkoumáváním psychického zdraví, ale bohužel občas i přílišnou propagandou Stutzových metod.

Problémem totiž je, že ačkoliv Hill o Stutzových metodách mluví pouze v superlativech, ve většině případů, a to i přestože se jmenují například Stín, Životní síla nebo Vděčný tok, jsou ve skutečnosti neuvěřitelně jednoduché a opírají se o psychologii Carla Junga, který patřil k nejvýznamnějším studentům Sigmunda Freuda.

Nepochopení i lepší psychika. Příběhy mladých, kteří abstinují

by @yanhoechka

Jungiánská psychoterapie si klade za cíl, aby psychiatr vždycky vedl s klientem dialog a účastnil se ho jako celá osobnost. Nemá tedy jít pouze o zpověď z jedné strany, ale o jakési duchovní spojení dvou lidí.

Takže ano, tento způsob terapie může mnohým lidem bezesporu pomoci, zároveň je ale třeba ho vnímat zdravě, nebrat ho jako nějaký zázračný lék, který může pomoci komukoliv, kdo trpí psychickými problémy. „Nástroje“ je možné si vyzkoušet také rovnou na webu, popřípadě v Česku je k dostání i kniha, která vyšla před několika lety.

Více než samotné terapeutické metody je na filmu zajímavé to, s jakým stylem se Hill do režie pustil. Film je od začátku černobílý, vlastně se v něm neděje nic jiného, než že si spolu Stutz a Hill povídají a naráží na své démony, jako je například smrt bratrů – jak Stutzovi, tak Hillovi totiž bratr zemřel. V jednu chvíli se na scéně objeví i Hillova matka, kdy vzájemně probírají, jak jeho psychické zdraví ovlivňovala dřívější obezita.

Psychohygiena a jak si zvýšit vibrace? 

by @angelina_shestak

Právě panické ataky, které se podle Hilla začaly objevovat v době, kdy se stal slavným a všichni se naváželi do jeho váhy, byly i důvodem, proč dokument nijak více nepromoval. Měl totiž strach z toho, na co se lidé budou ptát.

Ačkoliv se tomu Jonah ze začátku trochu brání a nechce si pustit dokument příliš k tělu, divák nakonec dostane surovou výpověď člověka, který bojuje s psychickými problémy a našel cestu za lepšími zítřky.

SPOILER WARNING: Za nejzlomovější část celého filmu považuji tu, v níž se divák dozvídá, že se film natáčel v průběhu několika let.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.