Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Streameři i princezny. Proč roste počet případů rakoviny u mladých lidí?

Podle prognóz roste počet případů rakoviny u mladých lidí o procento ročně. Čím to je? A jak proti nemoci můžeme bojovat?

Kate Middleton, Olivia Munn a Ninja

Jen za posledních pár týdnů proběhla médii informace, že americká herečka Olivia Munn má rakovinu, stejnou diagnózu má i princezna Kate Middleton a aktuálně prohlásil, že se léčí s rakovinou i streamer Ninja. Medializované případy nejsou náhoda, poukazují na vyšší výskyt rakoviny u mladých dospělých do 50 let.

Počet případů rakoviny u mladých dospělých se zvyšuje asi o procento ročně. Prognózy naznačují, že do roku 2030 dojde k třicetiprocentnímu nárůstu počtu diagnóz rakoviny s brzkým nástupem po celém světě, a že počet lidí, kteří na ni zemřou, by se mohl zvýšit až o 20 procent.

Stále ale platí, že rakovina je nejčastěji diagnostikována lidem nad 65 let. Podle Masarykova onkologického ústavu v Brně tvoří dospívající a mladí dospělí „jen“ tři až čtyři procenta ze všech diagnostikovaných případů.

FUCK CANCER: Nová munice v boji s rakovinou

@teriss.96

Genderové rozdíly

U mladýchpřevažují nádory prsu, varlete, kůže nebo mozku a míchy a jiných částí centrálního nervového systému. Začínají se u nich ale vyskytovat i poměrně nečekané typy rakoviny. Zatímco rakovina tlustého střeva byla dříve považována za onemocnění postihující především starší lidi, v poslední době se vyskytuje čím dál více i u mladších osob.

Zároveň se objevují poměrně výrazné genderové rozdíly mezi lidmi, kterým byla rakovina diagnostikována. Před padesátkou si vyslechne tuto diagnózu každá sedmnáctá žena v USA, zatímco u mužů je to každý třicátý. Důvodem je primárně rakovina prsu, jejíž výskyt se u amerických žen zvyšoval mezi lety 2016 a 2019 každoročně o téměř 4 procenta.

Na nárůst výskytu rakoviny u mladých lidí může mít vliv životní styl i prostředí

Co za tím stojí? Na jednoho viníka ukázat prstem nepůjde, pravděpodobně jde o mix dědičnosti, změn v životním stylu a životním prostředí. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny je konzumace velkého množství zpracovaných potravin, nedostatek pohybu a nadměrné pití alkoholu. Mnoho druhů rakoviny, které se mezi mladými dospělými v USA vyskytují častěji, souvisí například s obezitou, která nyní postihuje skoro 40 % Američanů a Američanek mladších 40 let.

Vliv může mít určitě také stav našeho střevního mikrobiomu – co jíme, jaké léky užíváme, a roli může hrát i vystavení znečišťujícím látkám v životním prostředí.

Zároveň má na vznik rakoviny vliv i například nadměrné opalování, tedy vystavování se ultrafialovému záření, které může následně způsobit rakovinu kůže.

Léčba rakoviny prsu pomocí vakcíny? Možná už brzy

Medici Pro Očkování

Pomoci může včasná prevence i informovanost

Neexistuje bohužel žádný stoprocentně účinný způsob, jak se vyvarovat rakovině, i přesto jsou ale věci, které můžeme dělat pro to, abychom pravděpodobnost, že se u nás nemoc rozvine, snížili.

Věda hlásí největší průlom v léčbě rakoviny děložního čípku za posledních 20 let, v Česku na ní zemře téměř 400 žen ročně

@eevelka

Mezi ten nejzřejmější způsob patří zdravý životní styl. Měli bychom se vyvarovat rizikovým návykům, jako je pití alkoholu, kouření cigaret nebo jezení zpracovaného jídla. Zároveň bychom měli dbát na fyzickou aktivitu a nezanedbávat ani svou duševní pohodu.

Klíčová jsou ale také opatření zaměřená na prevenci. Pro odhalení rakoviny v počátečních stadiích je zásadní včasný screening, o kterém se dozvíš více tady, ale i schopnost samovyšetření prsu a varlat. Dodržováním preventivních zdravotních opatření můžeme zajistit, že se na případnou rakovinu přijde včas!