„Nemáme problém se slovem FUCK, ale se slovem CANCER!“ hlásají tvůrci projektu, kteří se rozhodli ukázat rakovině prostředníček, šířit osvětu a s empatií podpořit nemocné i jejich blízké.
Rakovina není jen dogmatem starší populace, postihuje i adolescenty a mladé dospělé. Každý rok v České republice onemocní zhoubným nádorovým onemocněním 450 mladých lidí. Možná sis i ty vytáhl/a Černého Petra. Nebo někdo z tvých blízkých. Trávíš čas v nemocnici, zatímco tví vrstevníci kalí nebo si plánují budoucnost. Mnohým chybí empatie, nevědí, jak se k nemocným chovat. Cílem kampaně Fuck Cancer je zvýšit povědomí o problematice nádorových onemocnění u mladých lidí, o možnostech prevence, nutnosti včasné diagnózy a důležitosti psychické podpory.
Fuck. Existují situace, v nichž se nám slušnost vyplatí asi jako paintballová pistolka nabitá gumovými medvídky. Rakovina je brutálním zásahem do života, onemocněním, se kterým se nemá jednat v rukavičkách. Fuck – výraz vzdoru a bojovného odhodlání. Ukazuje, že člověk, kterého podrazilo jeho vlastní tělo, potřebuje vedle naděje, opory, empatie, lásky a síly také produktivní agresi.
Česká osvětová kampaň oficiálně odstartovala v sobotu 23. dubna na pražském Majálesu. U této příležitosti fialové klobouky nasadila řada známých tváří a influencerů, jmenovitě se mezi Soldiers a Heroes přidali Sharlota, Eliška Podzimková, Naty Kotková, David Kozma, NobodyListen či Martin Mikyska alias Mikýř.
Ptáš se, proč levandulový cylindr?
Mottem projektu je „empatie vs. apatie“. Ve jménu superschopnosti empatie se na něm podílí onkologičtí pacienti, odborníci a dobrovolníci, kteří zároveň chtějí empatii probudit u veřejnosti a lidí z pacientova okolí. „Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impuls a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí. Empatie je respekt vůči druhému, vůči jeho prožívání, vůči jeho pocitům. Empatie je apel na lidskost,“ říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a rovněž garantka projektu.