Dohoda mezi USA a Čínou o omezení vývozu fentanylu, potřeba důraznějších kroků na ochranu klimatu a nadužívání léků v Česku. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.
Date: středa, 15. listopadu
Name day: Leopold
History: 15. listopadu 1969 se ve Washingtonu konala jedna z největších demonstrací proti válce ve Vietnamu. Protestovalo zde více než 500 000 Američanů.
Joe Biden a Si Ťin-pching se chystají oznámit dohodu, podle níž Čína potlačí výrobu a vývoz fentanylu, hlavního viníka epidemie syntetických drog, která je označována za hlavní příčinu úmrtí Američanů ve věku 18 až 49 let.
Agentura Bloomberg uvedla, že na základě dohody, kterou americký a čínský prezident ještě dokončují, půjde Čína po chemických společnostech, aby zastavila tok fentanylu a zdrojového materiálu používaného k jeho výrobě. V loňském roce USA zaznamenaly 110 000 úmrtí na předávkování syntetickými drogami, přičemž více než dvě třetiny z nich byly spojeny s fentanylem, silným opioidem.
Opatření jednotlivých vlád v oblasti ochrany klimatu jsou stále nedostatečná, konstatuje včera zveřejněná analýza národních klimatických plánů z dílny OSN. Navzdory úsilí některých zemí budou k omezení růstu celosvětové teploty potřeba další zásadní kroky, aby se předešlo nejhorším dopadům klimatických změn, uvádí zpráva OSN. Její autoři žádají, aby blížící se klimatický summit COP28 vedl k okamžitým opatřením.
Milion lidí v ČR užívá rizikově psychoaktivní léky, jako jsou přípravky na uklidnění, nespavost nebo silné léky na bolest. Téměř 200 000 lidí je bere denně, zhruba dvakrát častější je užívání těchto léků u žen než u mužů. Kratom vyzkoušelo v posledním roce 4,5 procenta dospívajících, až osm procent středoškoláků. Zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti představila jeho vedoucí Pavla Chomynová a národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.
Zdroj: ČTK