Podle Šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu dosáhne Země úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí.
Organizace spojených národů vydala před pár dny nový report ohledně klimatické změny, jehož součástí je i průvodce pro přežití lidstva. Teplota totiž už nyní vzrostla o 1,1 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí a podle Šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu dosáhne Země úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia už v příštím desetiletí.
Tak kritické oteplení je důsledkem více než století spalování fosilních paliv a neudržitelného využívání energie a půdy, kvůli čemuž dochází k častým a extrémním projevům počasí, které mají nebezpečné dopady na přírodu i lidi po celém světě. Podle vědců bude kvůli tak negativním klimatickým podmínkám v dalších desetiletích narůstat nejistota v oblasti potravin a vody, které jsou obě pro přežití naprosto zásadní.
Aby se Země udržela pod kritickým bodem oteplení 1,5 stupně Celsia, bude potřeba rychle snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 až o polovinu. To může být splněno například díky orientaci na čistou energii, nízkouhlíkové elektrifikaci, podpoře bezemisní a nízkouhlíkové dopravy i zlepšení kvality ovzduší. V reportu je zdůrazňována role jednotlivých vlád, která je pro přijetí změn naprosto klíčová – podle odborníků by měly odstraňovat překážky snižování emisí skleníkových plynů skrze veřejné financování i například podporu určitých investorů.
Generální tajemník Antonio Guterres už navrhl skupině rozvinutých ekonomik G20 takzvaný Pakt klimatické solidarity. V něm by podle něj všichni zásadní znečišťovatelé vyvinuli mimořádné úsilí o snížení emisí a bohatší země by mobilizovaly své finanční i technické zdroje na podporu rozvíjejících se ekonomik tak, aby díky společnému usilí globální teploty nestouply o více než 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí.
Zdroje: UNSDG, ČTK