Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ukončete válku proti drogám, zní z OSN. Pro dekriminalizaci je i český protidrogový koordinátor Vobořil

Nedávný report Úřadu OSN pro lidská práva vyzval státy k humánnějšímu přístupu k řešení problému drog. K dekriminalizaci se pozitivně staví i český národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil (ODS).

Nedávná zpráva Organizace spojených národů o lidských právech vyzývá státy po celém světě k přechodu od represivních opatření k řešení problému drog a využívání politik, které by byly založeny na lidských právech a veřejném zdraví. Nepřiměřené sankce podle ní škodí.

Laws, policies and practices deployed to address drug use must not end up exacerbating human suffering. The drugs problem remains very concerning, but treating people who use drugs as criminals is not the solution.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk

Report Úřadu OSN pro lidská práva pod záštitou Rady OSN pro lidská práva ukazuje, že nadměrný důraz na trestní postihy odrazuje osoby konzumující drogy od léčby závislosti a zároveň přispívá k jejich sociální izolaci. Nepřiměřené používání trestních postihů navíc často způsobuje přeplněnost věznic. Dopady politik v rámci války proti drogám pak nejvíce ovlivňují osoby afrického původu, ženy, domorodé obyvatelstvo a mladé lidi z chudých poměrů.

Podle zprávy OSN se počet uživatelů drog za posledních 10 let zvýšil o 23 procent, kokain je oblíbenější než kdy dřív

@eevelka

Svou kritiku vůči škodám represivních politik vyjádřil i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Ten uvedl, že „,...by státy měly upustit od současného dominantního zaměření na prohibici, represi a trestání a místo toho přijmout zákony, politiky a postupy zakotvené v lidských právech a zaměřené na snižování škod.“

Že je uvolnění represivních opatření pro společnost i pro samotné uživatele drog prospěšné, ukazují i jiné studie. Jedna z nich, provedená koncem září, poukazuje na to, že zákony dekriminalizující držení drog nebyly spojeny se změnami v počtu smrtelných předávkování drogami.

Kanada v Britské Kolumbii dekriminalizovala tvrdé drogy, povoleno bude 2,5 gramu

@eevelka

Studie se týkala Oregonu a Washingtonu, které dekriminalizovaly držení malého množství kontrolovaných látek, včetně heroinu, kokainu a metamfetaminu, pro některé osoby na počátku roku 2021. Podle jiné studie se současně s dekriminalizací drog nezhoršila násilná trestná činnost.

Humánnější a zároveň na reálných cílech postavená politika musí převládnout nad zastaralou, a jak jsme na to v českém předsednictví poukazovali, proti lidským právům postavenou prohibiční politikou.
Jindřich Vobořil, národní koordinátor pro protidrogovou politiku
Jindřich Vobořil, národní koordinátor pro protidrogovou politiku. Zdroj: Profimedia

Pozitivně se k dekriminalizaci drog a k politice harm reduction staví i český národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil. „Takzvaná politika harm reduction (minimalizace škod) je šetrnější jak z pohledu zdraví lidí, ekonomických nákladů, tak z pohledu bezpečnostních rizik. Humánnější a zároveň na reálných cílech postavená politika musí převládnout nad zastaralou, a jak jsme na to v českém předsednictví poukazovali, proti lidským právům postavenou prohibiční politikou. Zvláště bezpečnostní rizika, která jsou živena nezvládnutou politikou, bych zdůraznil. Tento report (výše zmíněný report Úřadu OSN pro lidská práva, pozn. red.) by neměl zapadnout. Charta lidských práv a z ní vyplývající povinnosti v mezinárodním právu by měla být nadřazena nad ostatní mezinárodní zákony a úmluvy,“ uvádí.

„Je důležité porozumět tomu, že závislostní chování je častým důsledkem dlouhodobých vážných duševních obtíží, útěkem z vnitřních útrap v kontextu prožitých traumat v tom nejdůležitějším vývojovém období – v dětství či dospívání,“ doplňuje jej česká zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.

„Proto je zásadní rozvíjet kapacity služeb odborné pomoci, posílit prevenci rozvoje duševních onemocnění, posilovat psychickou odolnost dětí i dospělých a nastavit efektivní podporu pro jednotlivce i rodiny v krizových životních situacích,“
dodává.