Úřad OSN pro drogy a kriminalitu se v nové zprávě zaměřil na trendy v oblasti drog a zjistil, že kromě nevídaného nárůstu popularity kokainu se na světě také rapidně rozšiřují trhy se syntetickými drogami. 👇
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu publikoval koncem června výroční zprávu o drogách, ve které analyzuje trendy posledních let a predikuje nadcházející vývoj. Z dat, která jsou v reportu sesbíraná, vyplývá, že se počet uživatelů návykových látek za posledních 10 let zvýšil o 23 procent – z původních 240 milionů v roce 2011 na 296 milionů v roce 2021.
Nejvýrazněji přitom vzrostla poptávka kokainu, jehož celosvětová produkce dosahuje v posledních letech rekordních hodnot a který je mezi uživateli drog oblíbenější než kdy dřív. Podle reportů vzrostlo pěstování koky mezi lety 2021 až 2022 o 35 procent, což je nejprudší meziroční nárůst od roku 2016.
Vedle nárůstu nabídky kokainu dochází také k dalšímu rozšíření trhů se syntetickými drogami, jako je například metamfetamin nebo fentanyl. Jejich výroba je totiž levná a snadná, což úřadům značně komplikuje její potírání – na rozdíl od například kokainu nebo heroinu není výroba syntetických drog závislá na konkrétních oblastech pěstování nebo na růstových cyklech.
Jednou ze zemí, kde byl zaznamenán nárůst výroby metamfetaminu, tedy pervitinu, je Afghánistán, tradiční opiové království. Země je stále nejvýznamnějším světovým vývozcem opia, ze kterého se následně vyrábí heroin, od nástupu Tálibánu k moci v roce 2021 byl ale v Afghánistánu zaznamenán pokles v produkci opia, a naopak nárůst ve výrobě metamfetaminu a dalších syntetických drog.
Zdroj: UN, ČTK