Připravované vojenské cvičení NATO, maďarská vláda podkopávající hodnoty EU a případ podmíněného trestu za znásilnění dívky. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.
Date: pátek, 19. ledna
Name day: Doubravka
History: 19. ledna 1993 se Česká republika a Slovensko staly členy Organizace spojených národů.
Do největšího vojenského cvičení NATO od studené války, které začne příští týden, se zapojí až 90 000 vojáků ze všech států aliance a Švédska. V Bruselu to oznámil jeden z nejvyšších velitelů NATO Chris Cavoli. Cvičení ponese název Steadfast Defender (Pevný obránce) a potrvá až do května.
„Bude to jasná ukázka naší jednoty, naší síly a našeho odhodlání se navzájem chránit,“ uvedl americký generál Cavoli o společných manévrech.
Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se shodli, že současná maďarská vláda Viktora Orbána ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy Evropské unie. Maďarsko by podle jimi přijatého usnesení nemělo obdržet žádné další finance z EU, dokud se neprokáže, že spolehlivě napravilo nedostatky v oblasti právního státu a lidských práv.
Europarlament rovněž zpochybňuje rozhodnutí Evropské komise, která loni v prosinci vyplatila Budapešti deset miliard eur (asi 252 miliard korun) z fondů EU den předtím, než Orbán jako jediný na summitu členských zemí zablokoval návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) pro Ruskem napadenou Ukrajinu.
Ministerstvo spravedlnosti prověřuje případ opakovaného znásilnění dívky, za které pachatel dostal od soudu podmíněný trest. Poté zváží další postup, uvedlo ve středu na sociální síti X. Ministr Pavel Blažek dodal, že Krajský soud v Brně po doručení rozsudku ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí. Ministr po obdržení spisu přezkoumá, zda nebyl porušen zákon, a případně podá stížnost k Nejvyššímu soudu.
Server Seznam Zprávy uvedl, že rozsudek si vyžádalo také Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, které zváží podání odvolání. Na Blažka se kvůli postupu soudů obrátila poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Soud totiž odůvodnil nízký trest mimo jiné tím, že prožité násilí nezanechalo na dívce vážnější následky. Dívka se však několikrát pokusila o sebevraždu.
Zdroj: ČTK