Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ne znamená ne! Vláda schválila redefinici znásilnění

Česká vláda se shodla na tom, jak by se měl změnit zákon, který definuje znásilnění. Původní definice, podle které jde o „silou vynucený pohlavní styk“ je přežitek, který ignoruje realitu, při níž se oběť často nedokáže bránit, je zamrzlá, nebo se brání slovně. To se teď má změnit.

Ještě ale není vyhráno. Než se dočkáme toho, že i v Česku (jako v dalších 16 zemích) bude zákon považovat sex bez souhlasu za znásilnění, musí novela ještě projít Sněmovnou a Senátem. Definice se může ještě změnit a celý proces zabere měsíce.

Za znásilnění se bude považovat i případ, kdy pachatel*ka zneužije bezbrannost oběti

Co se má změnit:

  • Za znásilnění bude považována každá soulož, anální nebo orální styk, s níž jeden z účastníků nebude souhlasit a tento nesouhlas jakkoli srozumitelně projeví navenek (slovně, pláčem, fyzickým odporem…).
  • Novela předpokládá, že člověk standardně dokáže dát nesouhlas najevo — verbálně nebo neverbálně (gestem, zaujetím obranné pozice, pláčem), proto neobsahuje trest pro toho, kdo si aktivně nezjišťoval postoj oběti k sexuálnímu jednání.
  • Za znásilnění se bude považovat i případ, kdy pachatel*ka zneužije bezbrannost oběti (ta může být způsobena nemocí, duševní poruchou, spánkem, silnou opilostí, zdravotním hendikepem, spoutáním, nízkým nebo vysokým věkem a podobně.
  • Výslovně se jako důvod bezbrannosti uvádí i tzv. silný ochromující stres, který vyjadřuje velmi časté stavy, kdy oběť zamrzne a není schopna se bránit.

Změní se i posuzování sexuálního násilí na dětech

Zároveň začne platit, že děti do 12 let jsou automaticky za všech okolností považované za bezbranné. Sexuální praktiky s nimi tak budou zákony vždy trestat jako znásilnění a ne jako pohlavní zneužití, za které jsou mírnější tresty. Do tohoto věku totiž není schopné pochopit jednání pachatele a projevit souhlas nebo nesouhlas.

Za znásilnění pak bude považována soulož nebo jiný sexuální čin, při kterém dochází k penetraci (anální styk, orální styk, vsunování prstů a předmětů do vagíny nebo análního otvoru). Jiný druh sexuálního násilí, který je pokládán za méně závažný, bude spadat do samostatného nového trestního činu sexuální útok.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.