Začátkem prosince byly v Berlíně udíleny Evropské filmové ceny, které jsou svou prestiží mnohdy přirovnávány k americkým Oscarům. Jaké letošní filmy jsou tedy podle poroty nejlepší? A kde je můžeš zhlédnout? 👇
Drama Anatomie pádu francouzské režisérky Justine Triet Evropským filmovým cenám naprosto dominovalo. Získalo totiž celkovou cenu za nejlepší film, režii, scénář i střih. Sandra Hüller, která ve filmu ztvárňuje hlavní postavu, navíc získala i cenu za nejlepší herečku.
Snímek vypráví o spisovatelce Sandře, která se ocitne v podezření, zda nestojí za smrtí svého manžela Samuela. Během vyšetřování pak vyplouvají na povrch podrobnosti o bouřlivém soužití páru.
Anatomie pádu je zatím promítána pouze v kinech. Lístky na film seženeš tady.
Cenu za nejlepšího herce získal Mads Mikkelsen z Dánska za hlavní roli v historickém dramatu Bastard od režiséra Nikolaje Arcela.
Příběh vypráví o chudém vojákovi Ludvigu Kahlenovi, který přichází v roce 1755 na neúrodná jutská vřesoviště s jediným cílem – následovat královu výzvu k obdělávání půdy, a získat tak pro sebe bohatství a společenské postavení. Kahlen si však v novém prostředí rychle získá nepřítele. Místní statkář Frederik De Schinkel se totiž domnívá, že vřesoviště patří jemu a ne králi.
Film se točil, mimo jiné, také v Česku a do kin by měl přijít začátkem roku 2024.
Cenu za nejlepší dokument si z Berlína odvezl dokumentární snímek Sestry z kouřové sauny od Anny Hints. Ta za dokument, který vznikl v koprodukci Estonska, Francie a Islandu, už získala cenu na festivalu Sundance.
V příšeří estonské kouřové sauny, fenoménu zapsaném v seznamu UNESCO, sdílí několik žen svá nejskrytější tajemství a intimní zkušenosti. Snímek tak vzdává hold kouřové sauně, ženské sounáležitosti i svébytnému očistnému rituálu.
Sestry z kouřové sauny momentálně běží v kinech a data projekcí najdeš tady.
Ocenění Prix Fipresci za objev roku obdrželo drama Jak mít sex britské režisérky Molly Manning Walker. Ta se snímkem letos uspěla už na festivalu ve francouzském Cannes, kde zvítězila v sekci věnované novátorským počinům méně známých tvůrců.
Film pojednává o třech britských dospívajících dívkách. Ty se vydávají na prázdniny, které mají být jejich nejlepším létem v životě – pijí, chodí po klubech a seznamují se. Jedná se o vtipný, ale také zničující pohled na složitost ženského přátelství a sexualitu dospívajících.
Premiéru měl snímek v Česku 30. listopadu a ty ho můžeš zhlédnout třeba tady.
Cenu pro nejlepší animovaný film si z Berlína odvezl španělský režisér Pablo Berger za snímek Pes a jeho kamarád Robot.
DOG žije na Manhattanu a už ho nebaví být sám. Jednoho dne se proto rozhodne postavit si robota společníka. Jejich přátelství vzkvétá, až se stanou nerozlučnými, a to v rytmu New Yorku 80. let. Jedné letní noci je DOG s velkým smutkem nucen opustit Robota na pláži.
Ve Španělsku byl film uveden 6. prosince, do České republiky by tak měl dorazit záhy.
Snímek Hranice od polské režisérky Agnieszky Holland snad ani nemusíme představovat. Film si sice z Berlína žádnou cenu neodvezl, byl ale v mnoha kategoriích nominován a získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Benátkách.
Film se věnuje dramatickým osudům uprchlíků na polsko-běloruské hranici a jejich snaze dostat se za lepším životem do Evropské unie. Režisérka se kvůli tématu svého snímku potýkala se silnou kritikou ze strany minulé polské vlády, která dílo označila za nacistickou propagandu – film totiž ukazoval pro ní nepříjemnou realitu.
Film byl v posledních dnech promítán ve většině českých kin a brzy by se měl dostat i na streamovací platformy.
Zdroje: European Film Awards, ČTK, Aerofilms, ČSFD