Přísaha premiéra Donalda Tuska u polského prezidenta, kontroverzní maďarský zákon o národní suverenitě a dohoda z COP28 o odklonu od fosilních paliv. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.
Date: čtvrtek, 14. prosince
Name day: Lýdie
History: 14. prosince 1995 byla v Paříži podepsána mírová smlouva ukončující boje v Bosně a Hercegovině.
Nový polský premiér Donald Tusk i nově jmenovaní ministři jeho vlády včera dopoledne složili u prezidenta Andrzeje Dudy přísahu. O den dříve kabinet získal důvěru poslanců Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Prezident Duda, který patří ke spojencům dřívější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury PAP prohlásil, že je připraven spolupracovat s novým kabinetem i přes různé politické názory.
Maďarský parlament ovládaný národněkonzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána včera schválil zákon na ochranu národní suverenity. Na jeho základě vznikne úřad, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na politiku. Orbánovi odpůrci podle agentury AFP upozorňují, že jde o další opatření proti kritikům jeho vlády.
V preambuli zákona se píše, že nezákonné útoky na maďarskou suverenitu jsou stále častější a zahraniční subjekty se snaží získat v Maďarsku vliv a prosazovat své vlastní zájmy proti zájmům maďarským. Upozorňuje, že levicová opozice, tedy Orbánovi rivalové, před loňskými parlamentními volbami získala dary v hodnotě milionů dolarů. Zákon také uvádí, že pokud by politická uskupení závislá na penězích ze zahraničí nastoupila k moci, „poškodilo by to maďarskou suverenitu a představovalo by to nebezpečí pro národní bezpečnost“.
Zástupci téměř 200 zemí světa se na klimatické konferenci COP28 v Dubaji dohodli na potřebě postupného omezování globální spotřeby fosilních paliv s cílem odvrátit ničivé klimatické změny. Na začátku včerejšího plenárního jednání to oznámil předseda konference Sultán Džábir. Podle agentur Reuters a AP se jedná o historický krok. Předchozí konference mluvily o snižování emisí skleníkových plynů, fosilní paliva ale výslovně nezmiňovaly. Kritici nicméně poukazují na to, že text má jisté mezery.
Zdroj: ČTK