Ve Spojených arabských emirátech dnes začíná klimatická konference COP 28. Jak dlouho bude trvat a co je na jejím programu? 👇
V Dubaji dneškem začíná celosvětová konference COP 28, která se bude konat až do 12. prosince a na které se očekává účast až 70 tisíců vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů i novinářů. Takové konference o změně klimatu pod záštitou OSN se konají každý rok a jsou jediným mnohostranným rozhodovacím fórem o změně klimatu na světě – jeho členy jsou totiž téměř všechny země světa.
Zjednodušeně řečeno, na konferencích COP se svět schází proto, aby se dohodl na způsobech řešení klimatické krize, jako je například omezení růstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia, pomoc zranitelným komunitám při adaptaci na dopady změny klimatu i dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Mezi účastníky letošní konference jsou kromě státních představitelů také vedoucí představitelé různých podniků, mladí a proaktivní lidé, klimatologové, domorodí obyvatelé i různí odborníci či jinak zainteresované strany – například delegace Evropské unie.
Podle médií by summit v Dubaji mohl být tím nejspornějším ohledně klimatických jednání za téměř deset let a zároveň také testem účinnosti a efektivity Pařížské dohody z roku 2015 ohledně řešení největších klimatických problémů. Hostitelské Spojené arabské emiráty si přitom předsevzaly dva hlavní cíle: stanovení nových globálních cílů pro ekologizaci energetického hospodářství a vyjasnění finanční pomoci, kterou by bohaté země měly poskytnout chudším zemím, aby usnadnily a urychlily opatření v oblasti klimatu.
Evropská unie i například Spojené státy zase vyzývají k rychlému přechodu na obnovitelné zdroje energie. Chtějí, aby COP 28 stanovila nezávazné termíny pro ukončení „neomezeného“ využívání fosilních paliv. Mnoho zemí také navrhuje, aby se státy zavázaly k okamžitému ukončení výstavby nových uhelných elektráren a stanovily datum uzavření těch stávajících.
Na konci klimatické konference, tedy 10. prosince, bude již tradičně vydána závěrečná deklarace, která by měla všemi státy dohodnuté cíle a závazky shrnovat.
Zdroje: ČTK, United Nations Framework Convention on Climate Change, Council on Foreign Affairs, Foreign Policy