Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Spooky knížky pro spooky bitches: Co si přečíst na podzim

Je tvůj reading list na podzim prázdný? Not anymore!

Pro pořádek jsem seznam rozdělila do třech kategorií podle toho, jak moc spooky jednotlivé knihy jsou. První kategorie tě naladí na podzimní sychravou atmosféru, druhá už tě možná bude malinko děsit a u té třetí si radši zkontroluj, co všechno se v knihách vyskytuje. Některé totiž nemusí být pro všechny.

Moody

Oceán na konci cesty, Koralína, Graveyard Book – Neil Gaiman

Neil je král podzimní moody literatury, proto by ti speciálně tyhle tři knihy neměly letos utéct. Nic tě totiž nenaladí víc než všem známá Koralína nebo příběhy plné duchů, hřbitovů a dětských nočních můr.

Frankenstein – Marry Shelley

Klasický Frankenstein tu taky nesmí chybět. Román z roku 1818 vypráví o mladém vynálezci a vědci, který vytvoří umělého člověka, jež připomíná spíš monstrum než muže a všechny okolo děsí.

5 knižních thrillerů, které tě nesmí minout

@martinastrel

Drákula – Bram Stoker, Faust – Johann Wolfgang von Goethe

U klasik zůstaneme ještě s Drákulou a Faustem. Nic totiž nekřičí podzim víc než gotická literatura a atmosféra těchto knih by se doslova dala krájet.

The Complete Stories and Poems – Edgar Allan Poe

Haló? Bez Havrana nebo Jámy a Kyvadla by to ani nešlo!

Dark academia recs: 👇

Dark academia knížky, které ti usnadní návrat do školy 

@_00_3_12

Spooky

The Bloody Chamber and Other Stories – Angela Carter

Krvavá komnata je jako spousta knih z první kategorie hodně atmosférická, ale osobně jsem z některých příběhů ve sbírce byla hodně nesvá, a proto si zaslouží vyšší level of spook. Carter se navíc považuje za předchůdkyni autorů, jako je Neil Gaiman nebo Kelly Link, proto by na seznamu rozhodně neměla chybět. A její temná převyprávění klasických pohádek jako Modrovous nebo Červená Karkulka to potvrzují.

Something Wicked This Way Comes – Ray Bradburry

Kombinace fantasy a hororu, Halloween, podzimní mlhy a pochmurná atmosféra – tak by se dala popsat tahle ikonická kniha Raye Bradburryho.

House of Hollow – Krystal Sutherland

Tenhle román nominovaný na Goodreads Choice Awards za rok 2021 by tě určitě neměl minout. Sedmnáctileté Iris a jejím dvěma sestrám se přihodila záhadná událost, když byly malé, a ony si to neumí vysvětlit. Iris se všechny divné věci v jejím životě snaží ignorovat, ale postupem času incidenty přibývají a když zmizí její sestra, Iris ví, že se musí dobrat pravdy.

Bookclub: Fantasy série, na které bys měl/a hodit očko

@_00_3_12

Horror

House of Leaves – Mark Z. Danielewski

House of Leaves je knížka, která čtenáře hodně rozděluje – někteří ji zbožňují a děsila je do morku kostí a některým přijde až moc snobská a hrající si na něco, co není. Příběh vypráví o rodině, která se přestěhuje do nového domu, který má trochu zvláštní vlastnost – vevnitř je totiž větší než venku... A jestli si knížka zaslouží hype, který dostává, můžeš posoudit sám/sama.

The Salt Grows Heavy – Cassandra Khaw

Podobně jako The Bloody Chamber i The Salt Grows Heavy se zabývá převyprávěním pohádkových elementů v hororovém kabátě. Máme tu morové doktory, mořské panny, které žerou prince, upíry a spoustu dalších věcí, které by měla správná hororová pohádka obsahovat.

Ring – Suzuki Koji

Film Kruh asi všichni známe a nemusíme si ho představovat, víš ale, že mu byla předlohou kniha od známého spisovatele Suzuki Kojiho? Now you do. Kniha se soustředí na záhadnou videokazetu, která divákovi říká, že pokud nesplní nespecifikovanou činnost, zemře. Týden poté, co video najdou čtyři teenageři, všichni zemřou na zástavu srdce.

Kniha měsíce: Listopád

@martinastrel

Honorable mentions:

Pet Sematary - Stephen King

The Haunting of Hill House - Shirley Jackson

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.