Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bookclub: Fantasy série, na které bys měl/a hodit očko

Už tě nebaví standalones a hledáš perfektní sérii, se kterou si budeš moct na několik dní zalízt do postýlky? Tak to jsi tu správně, mám pro tebe hned několik tipů na fantasy série, které tě chytí a nepustí, dokud je nedočteš.

The Green Bone Saga

Autor: Fonda Lee

Díly:

 • Jade City
 • Jade War
 • Jade Legacy
 • The Jade Setter of Janloon

The Green Bone Saga je třídílná knižní série, která vyšla mezi lety 2018 a 2021. Příběh se odehrává na ostrově Kekon, na němž leží i tzv. Nefritové město (Jade City), kde se těží nefrit. Tenhle nerost propůjčuje lidem obří sílu a rychlost, takže se z nich pak stávají válečníci, kteří díky síle nefritu ostrov chrání.

Příběh začíná v poměrně klidném období, kdy žádná válka neprobíhá, ostrov prosperuje a kontrolu nad ním mají klany (basically rodiny superválečníků). Problém nastane, když se v rozvíjející zemi objeví droga, která umožní nefrit nosit úplně všem, včetně cizinců. Na povrch se tak dostává rivalita mezi vedoucími klany, které určují budoucnost celého ostrova.

Série obsahuje i standalone román The Jade Setter of Janloon, který ukazuje trochu jinou stranu havního města ostrova Kekon.

Bloodsworn Saga

Autor: John Gwynne

Díly:

 • The Shadow of the Gods
 • The Hunger of the Gods

Tahle zatím dvoudílná série se odehrává v originálním světě inspirovaném norskou mytologií, ve kterém se bohové před více než stoletím navzájem vyhubili. Na světě ale pořád zbývají jejich kosti, které slibují moc těm, kteří se je nebojí hledat...

Příběh sleduje Orku, která pátrá po svém ztracené synovi, a několik dalších postav, které se potýkají se svými problémy, mezitímco jejich země se potýká s možností války a jiných příšer. Bloodsworn Saga je dospělá verze Magnuse Chase a nemůže chybět na žádném to-read-listu fandů norské mytologie.

The Roots of Chaos Series

Autor: Samatha Shannon

Díly:

 • The Priory of the Orange Tree
 • A Day of Fallen Night

Buckle up, thicc girls incoming. Převorství u Pomerančovníku je jedna z nejzajímavějších knížek, kterou jsem za poslední roky četla a rovnou říkám, že jestli nad čtením váháš kvůli délce, tak nemusíš – čte se totiž jak po másle.

Jedná se o epickou fantasy sledující několik postav, které si k sobě postupně hledají cestu. Její svět je rozdělený na západní a východní sféru, které se úplně nemusí, ale postupem času se (jak jinak) objeví společný nepřítel, jemuž se musí postavit. V jednom z minulých článků jsem první díl popsala takhle: Pokud je Hra o trůny OG epická fantasy, Priory of the Orange Tree je její teen dcera. And it still stands.

Legendborn cycle

Autor: Tracy Deonn

Díly:

 • Legendborn
 • Bloodmarked

Hlavní hrdinka Bree se vyrovnává se smrtí své mámy a nastoupí na program pro nadané středoškoláky na vyhlášené University of North Carolina v Chapel Hill. Dostane se mimo domov, a to i se svou nejlepší kamarádkou. Bree tak má pocit, že může všemu alespoň trochu utéct a ejhle, jeden den se stane svědkem útoku démona. To jí vrhne do tajné společnosti a světa plného artušovských legend, který by mohl mít odpovědi na otázky ohledně máminy smrti.

Legendborn je easily jedna z mých nejoblíbenějších knižních sérií EVER. Už dlouho jsem si takhle nepobrečela.

Iron Widow

Autor: Xiran Jay Zhao

Díly:

 • Iron Widow
 • Heavenly Tyrant

První díl série mi teď akorát leží v batúžku a mentálně mě terorizuje. Příběh se odehrává ve světě, který je někde na pomezí sci-fi a fantasy, v zemi, která je inspirovaná klasickou Čínou, ale s řadou futuristických vymožeností, jako jsou třeba obří bojoví roboti, kteří připomínají robo suits z Avatara. Hlavní hrdinka Zetian se přihlásí na pozici pilotky-konkubíny s cílem pomstín smrt svojí sestry, což se jí nakonec podaří. To ale otevře dveře celé řadě dalších problémů, kterým tak musí čelit.

Poppy War trilogy

Autor: R. F. Kuang

Díly:

 • Poppy War
 • The Dragon Republic
 • The Burning God
 • The Drowning Faith
O prvním díle jsem psala více v tomto článku 👇

Tipy na fantasy knížky: Co číst během čekání na dopis z Bradavic

@_00_3_12

K celé sérii ještě dodám, že to bylo jedno velký trauma, ale ne protože by byly knížky špatný, spíš naopak. Příběh je dost drsný, postavy si doslova prochází peklem a konec třetí knížky mě úplně zničil. Nepřestávám ale žasnout nad kvalitou knížek, tím spíš, když si uvědomím, že se jedná o debut. Moc doporučuju!

V rámci série funguje ještě sbírka tří povídek s názvem The Drowning Faith, která nabízí pohled Nezhy. Správně by se měla číst po prvních pěti kapitolách posledního dílu, ale trilogie se dá číst i bez ní.

Honorable mentions

 • Six of crows & Crooked Kingdom - Leigh Bardugo
 • Zeměplocha - Terry Pratchett
 • Série Mistborn - Brandon Sanderson
Více knižních doporučení najdeš tady 👇

Knížky, které letí na booktoku

@_00_3_12
A tady 👇

Fantasy klasiky, který si musíš přečíst

@_00_3_12
A taky tady 👇

Sci-fi klasiky, který si musíš přečíst

@_00_3_12

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.