Chceš si romantizovat návrat do školy a nevíš s čím začít? Tyhle knížky by ti v tom mohly pomoct.
Ať už jdeš jenom po vibes, estetice jako z Edinburghu za deštivého dne nebo tě lákají intelektuální myšlenky zapletené do poutavých příběhů, z tohohle seznamu si pro svůj dark academia podzim určitě něco vybereš.
Začneme s bichlí, která uchvátila spousty čtenářů a která je i na mém reading listu na tenhle podzim. Od stejné autorky jsem na začátku roku přečetla trilogii Poppy War a váhala jsem se zařazením i sem, nicméně, pokud se máme bavit o pure dark akademii, líbila by se ti pouze necelá první knížka, zbytek (ačkoliv luxusní a doporučuju moc) je poměrně brutální vyprávění o válce.
Babel už se ale odehrává v univerzitním prostředí, konkrétně v alternativní verzi Oxfordu v 19. století. Příběh se zabývá mocí, kolonializmem, věděním a především překlady, kterým se studenti učí v Královském Institutu pro překlady, také známém jako věž Babel neboli Babylon. A samozřejmě tam musíme přihodit trochu magie, jinak by to nebylo ono.
O téhle sérii už jsem psala v předchozích článcích a nejedná se jenom o skvělou fantasy sérii, ale taky krásně zapadá do estetiky dark akademie. Odehrává se na vysoké škole, máme tam secret society, Artušovské legendy, gotickou architekturu a samozřejmě magii. Navíc jsou knihy skvěle napsané a propracované, takže doporučuju i mimo naše určené kategorie.
V sérii Six of Crows se sice okolo školního prostředí jenom mihneme, ale the vibes are there babyyy! Bardugo pro příběh vytvořila dokonalé moody prostředí – Ketterdam je plný pochybných lidí, je tam spousta malých uliček q pravděpodobně tam taky často prší. Příběh sleduje šest hlavních postav s komplikovanými vztahy, které se společně vydají na skoro neproveditelnou loupež. Pokud jsi sucker pro dark prostředí a found family, Six of Crows tě bude bavit.
Škoda, že nevíme, kdo Harryho Pottera napsal a proč v příběhu udělal tolik plot holes, ale když nám jde o estetiku, Harry Potter ti prostě nesmí na seznamu chybět už jenom z čisté nostalgie. Navíc ti to otevírá dveře k tuně skvělých fanfikcí, které také splňují dark academia ideál a navíc jsou, co si budeme, kolikrát mnohem lepší než originální materiál.
Dorian Gray by se mohl zařadit i do light akademie, ale klasika klasik nám tu nesmí chybět, navíc je na příběhu něco hrozně spooky. O čem kniha je asi vysvětlovat nemusím, je to povinná četba, takže její znalost se ti bude hodit i do života.
Převorství u pomerančovníku je epické fantasy, kde jsou královny, draci, staří profesoři, magie a tajné spolky badass žen – ideální čtení na přelom léta do podzimu. Příběh sleduje několik dějových linek a více hlavních postav. Jednou jsme na východě, jednou na západě, chvíli sledujeme královnu starého království, jak se snaží uniknout před nájemnými vrahy, pak zase studentku dračí akademie. Je to jízda od začátku do konce, přirovnala bych to k dalším epickým příběhům, jako je například Hra o trůny.
S Terrym Pratchettem nikdy nešlápneš vedle a Soudné sestry s Morta jsem vybrala jednoduše, protože jsou moje nejoblíbenější. Obě knihy jsou součástí rozsáhlé série Zeměplocha, ve které je asi 40 knížek. Všechny se odehrávají v jednom světě, ale dají se číst víceméně samostatně – v některých se ale budeš setkávat se stejnými postavami, například postava Smrtě vystupuje jak v Soudných sestrách, tak v Mortovi. A pokud chceš malinko odbočit, můžeš si tam rovnou přihodit Dobrá znamení for good measure.
Pnin je literally příběh o vysokoškolském profesorovi, který učí ruskou literaturu, it doesn't get more academia than this. Není to sice úplně dark, nicméně se jedná o endearing a heartfelt knížku, která ti návrat do školy určitě zpestří. Zároveň se taky jedná o klasiku, Nabokov je povinná četba, takže podobně jako Doriana i Pnina ve svých studiiích využiješ.
Na závěr nesmíme zapomenout ani na výběr svaté trojky BookToku 👇