Každý měsíc jedna kniha, která stojí za přečtení!
Napadlo tě někdy, co by se stalo, kdyby listopadový převrat neskončil pádem komunismu? Alena Mornštajnová nám přináší jeden z mnoha pohledů na to, co by se mohlo stát. Kniha ti nepřinese radostné okamžiky, naději a zábavu, stejně jako je nepřinesl komunismus.
Alena Mornštajnová je jednou z českých spisovatelek, jejichž knihy jsou po vydání na předních příčkách oblíbenosti. Napsala již devět knih a mezi nejznámější patří Hana, Slepá mapa a Hotýlek. V květnu se můžeme těšit na nový román Les v domě. Mornštajnová každé knize dává péči a potřebný historický podklad. Svou první knihu psala zhruba 10 let. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, je vždycky dokonale vykreslené.
Román vypráví o dvou ženách, které se potýkají s jiným osudem. Ten je však pomalu svádí dohromady.
Příběh začíná u Máji, matky dvou dětí, která žije obyčejný život. Vždy chtěla být lékařkou, ale to se nepovedlo, protože neměla správný kádrový profil. Mája začíná být komunismem přehlcená a stále věří, že brzy přijde převrat a ona bude moct cestovat a vychovávat děti ve svobodné zemi. Ve světě jsou totiž nepokoje, padá Berlínská zeď a lidé v Evropě chodí protestovat. I Mája se svým manželem Joskou se protestu zúčastní. Nicméně týden nato jsou zatčeni. Mája dostává trest 20 let a o Joskovi nejsou žádné zprávy. Jejich děti jsou svěřeny do péče Májiných rodičů. Mája zažívá ve vězení bolestné chvíle odloučení a ztráty života. Naživu ji drží vědomí toho, že má svou dceru Janičku v bezpečí u rodičů. Netuší ale, že jim byla odebrána.
Zde se příběh zaměřuje na druhou hrdinku Magdu. Magda je malá holčička vyrůstající v domově pro děti, jenž měl za úkol vychovat dobré komunistické děti, aby utvářely pilíř státu. Magda je režimu, ve kterém je vychovávána celý život, velmi loajální. V dospělosti se stane privilegovaným občanem státu.
Mája je propuštěna z vězení po patnácti letech a dalších pět si musí odpracovat v malé vesničce daleko od domova. Stále myslí na svou dceru, ale nemůže ji nikde dohledat. Má svázané ruce kvůli drobnohledu policie.
Magda ale v průběhu příběhu dostane od kamarádky adresu své matky, kterou nechala najít. Nejdřív ji vidět nechce, protože jí bylo vždy vštěpováno, že ji matka opustila, jelikož ji nechtěla a nebyla správná žena oddaná státu. Nakonec ji ale navštíví a dozvídá se celou pravdu…
Příběh je velmi silný. Často se pozastavuje nad krutostí režimu a vykresluje danou dobu velmi surově a pochmurně. Nicméně čtenáři dává možnost uvědomit si svobodu, kterou nyní máme. Román, který se zabývá alternativní historií, je naprosto nutným kusem ve tvé knihovně. Napínavý, drastický, melancholický příběh tě pohltí a pár dnů ti uvízne v hlavě. Rozhodně doporučuji.