Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sleepmaxxing: Lidé na TikToku sdílí své tipy pro lepší spánek. Zabírají?

Hashtagy #sleepmaxxing nebo #sleepbetter v poslední době trendují na TikToku mezi uživatelstvem, které je naprosto obsessed s všemožnými způsoby vylepšování svého spánku. Praktikují spánkové rituály, dechová cvičení a pořizují i různé pomůcky s vidinou dosažení perfektního odpočinku.

Co znamená SLEEPMAXXING?

Pokud trávíš nějaký čas denně online a zajímáš se o trendy, přípona „maxxing“ tě jistojistě neminula. Looksmaxxing, healmaxxing, beautymaxxing... we've had them all. Tentokrát se tiktokoví „odborníci a odbornice na zdraví“ soustředí na spánek a snaží se najít ty nejlepší způsoby, jak zlepšit a optimalizovat spánkový režim. Sleepmaxxing označuje všechny možné rady, tipy a triky, které lidé sdílejí a kterými lze podle nich kýženého efektu dosáhnout.

Měl*a bys ho vyzkoušet i ty?

Kvalitní spánek je nesmírně důležitý a přímo ovlivňuje i kvalitu života. Má vliv na soustředění a koncentraci, celkové fyzické zdraví, duševní pohodu i každodenní výkony ve škole, práci nebo osobním životě. Určitě není k zahození se o svůj spánkový režim více zajímat a pokusit se najít faktory, které jeho kvalitu nejvíce ovlivňují.

Péče o zdraví, ať už fyzické, nebo mentální, je však na sociálních sítích hojně probíraným tématem a jak už to tak bývá, ne všichni lidé sdílející rady je mají doopravdy podložené. Je proto dobré brát některé tipy s rezervou a pokusit se o nich zjistit víc.

Na cestě k lepšímu spánku by ti podle řady videí měl pomoct například Sleepy Girl Mocktail, který smícháš z třešňového džusu a nedefinovaného množství hořčíku v prášku. Účinky hořčíku na kvalitnější spánek však nejsou doložené. Hořčík sice napomáhá s regenerací svalů, ve větším množství však způsobuje zažívací potíže, průjem a nevolnost, což zní jako pravý opak klidně prožité noci. Teplý bylinkový čaj možná bude mít mnohem lepší účinek.

Spousta lidí doporučuje také užívání melatoninu před spaním ve formě tablet. Hormon jde jako doplněk stravy koupit v každé lékárně a nejeden student či studentka si ho během zkouškového pořídil.

Tento „hormon spánku“, který je důležitý pro správný biorytmus spánku a bdění a také díky němu cítíme únavu, se každý den přirozeně tvoří v mozku. Proto pokud není nutné sáhnout po nádobce s tabletkami, je lepší přivodit si pocit únavy pomocí ztlumení osvětlení nebo odložení zařízení s obrazovkou.

Dalšími neověřenými „hacky“ jsou pak například jezení kiwi před spaním, spánek v chladné místnosti nebo zalepování úst páskou, čemuž někteří lidé připisují také looksmaxxing efekt díky správné péči o obličejové svaly.

Looksmaxxing aneb jak se roztrhl pytel s novými beauty standardy pro muže

@honza_vhrlk

Uznávanými triky pro lepší spánek jsou pravidelný čas spánku i jeho délka, odložení obrazovek určitou dobu před spaním a vyhýbání se stresu nebo kofeinu v odpoledních hodinách.

Pokud ti dělá problém samotné usínání, zkus zklidnit svoje tělo i mysl vědomým a pravidelným dýcháním, například metodou tzv. box breathingu, což je uklidňující dýchací technika, která ti může pomoct také v úzkostných situacích.

Je „cortisol face“ real?

@michaela__halova

Nejdůležitější je na sebe netlačit

Sleepmaxxing by měl být spíše návodem, ne pevnými a neporušitelnými pravidly. Hyperfixace na určitý „povinný“ počet hodin spánku, neustálá kontrola hodinek nebo jiných zařízení trackujících spánek nebo trestání se za nedodržení svého režimu například proto, že jsi zůstal*a večer venku o dvě hodinky déle - tak může vypadat takzvaná ortosomnie, tedy nezdravá posedlost dokonalým spánkem.

Ta může vést k úzkostem a nervozitě, což může mít za následek naopak snížení kvality spánku. Proto no pressure a mysli na to, že největší výpovědní hodnotu má nakonec jen to, jak odpočatě se ráno po probuzení cítíš.

Více o ortosomnii se dočteš tady:

Perfektní spánek neexistuje a skóre na hodinkách ti ho jen kazí. Co je orthosomnie?

@_00_3_12