Je spánkové skóre to první, na co se ráno podíváš? Možná máš orthosomnii.
Jednoduše řečeno se jedná o posedlost s „perfektním“ spánkem. Termín představila studie publikovaná v Deníku klinické spánkové medicíny (Journal of Clinical Sleep Medicine) a skládá se ze slova ortho (=rovný/správný) a somnia (=spánek). Lidé s orthosomnií se neustále snaží zlepšit svůj spánek, většinou na základě fitness hodinek nebo jiných tracking devices.
Přesně ti to řekne jenom profesionál, můžeš se ale například potkat s:
Ne. Každý člověk spí jinak a každému z nás vyhovuje něco jiného. Spánková terapeutka Katie Fisher říká, že neexistuje žádný zaručený způsob, jak zařídit perfektní spánek a micromanagement dat z fitness hodinek nebo aplikací může akorát vést ke stresu.
Paradoxně totiž i zmíněná studie ukázala, že přehnané analyzování údajů o našem spaní může ve skutečnosti kvalitu spánku nebo nespavost zhoršit.
Vědci a vědkyně v rámci výzkumu odpozorovali, že někteří lidé strávili v posteli příliš mnoho času, aby nahnali spánkové skóre, nebo byli nervózní, když se jim to nedařilo.
Ukázalo se tak, že kvalita spánku nezávisí na tom, co změří hodinky nebo aplikace, ale spíš na tom, jak se cítíme druhý den a jestli jsme opravdu odpočatí. Víc spánku totiž hned neznamená lepší spánek a naopak. Pokud spíme hodně, může to poukazovat třeba na spánkovou poruchu jako je apnea, a to už nám appka neřekne.
Někteří lidí zase spí méně hodin a je to pro ně normální - nízké skóre je pak může akorát zbytečně znervóznit.
Ne tak docela. Někdy je to potřeba ze zdravotních důvodů, ale to pak musí provádět profesionál. Pokud se ale bavíme jenom o trackování spánku ze zvědavosti, tak na to nic špatného není.
Jenom je potřeba vědět, že ti nikdy neřekne všechno a nemusí to být úplně přesné. Pokud ale víš, že tě to spíš víc stresuje než ukidňuje, tak je možná na čase s měřením přestat.