Lámání kostí, extenze brad, výplně rtů... Nenaplnitelné beauty standardy se už netýkají jen žen. Čím dál tím více mladých mužů podstupuje kosmetické úpravy.
Jedním z nejnovějších buzz words v beauty industry, je takzvaný looksmaxxing. Není to nic nového, tenhle termín můžeme dohledat už dekádu zpátky a označuje komunitu lidí, která se snaží zlepšit vzhled své tváře. Poslední dobou se však z obskurních internetových fór a komunity looksmaxxerů začal přesouvat na sociální sítě jako Reddit a TikTok a nebezpečně nabírat na popularitě.
Nejčastější měřítka, na která se lidé zaměřují, jsou IPD (interpupillary distance, tedy vzdálenost očí od sebe), canthal tilt (úhel očí) a další. Jejich primární cíl je zvýšit svou SMV = sexual market value. Ideálem krásy je vysekaná ostrá čelist, takzvané hunter eyes, vysoké lícní kosti a velké rty. Vzory jsou pro vyznavače looksmaxxingu například modelové Jordan Barrett a Francisco Lachowski.
Jednou z technik, kterou používají, je například mewing, což je cvičení s jazykem, které by mělo zlepšit tvar čelisti. Jazyk se při něm dává na patro ústní dutiny, což po čase vede ke změně tvaru čelisti a brady. Vědecky však efekt tohoto cviku není dokázaný.
Asi největší looksmaxxing TikTok influencer je 22letý Kareem Shami, který vystupuje na aplikaci pod nickem @syrianpsycho. Ten se stál virálním poté, co sdílel, jak moc se změnil jeho vzhled mezi 17. a 20. rokem jeho života. Dle svých slov v rozhovoru pro Guardian však promuje jen softmaxxing (tedy menší úpravy obličeje) a ne extrémní hardmaxxing, kam patří třeba i technika bone smashing, kdy si kladivem muži rozbíjejí kosti v obličeji, a pak je nechávají znovu srůst. Má to prý demonstrovat mužnost.
Obecně má looksmaxxing komunita blízko k incels (involuntarily celibate), kteří mají sklony k mysogynii. A podle odborníků je děsivý hlavně efekt looksmaxxingu na mentální zdraví mladých mužů. Jeden z uživatelů, který se do komunity dostal v 16 letech a za kosmetické úpravy dosud utratil přes 11 tisíc dolarů, uvedl, že „komunita byla dost nepříjemná, postovali například fotky lidí z posilovny a (členové komunity) byli jakože: 'Zapomněli jste cvičit svoje obličeje'“.
zdroje: Guardian, New York Post