Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Je „cortisol face“ real?

Tiktok (a s měsíčním zpožděním i Instagram reels) zahltil trend, který slibuje hubenější obličej díky snížení hladiny kortizolu v těle. Co to je a jestli se jedná o misinformace, se dozvíš v článku.

Kortizolu je často přezdíváno stresový hormon. Tvoří se v nadledvinkách a pomáhá tělu vypořádat se se stresovými situacemi - ať už se jedná o zkouškové, nebo boj proti zánětu v těle. Může být tedy tělu přítěží a zároveň i pomocníkem při nemoci.

Nadměrný stres tělu škodí a podle některých uživatelů a uživatelek na TikToku způsobuje i tzv. cortisol face, což je oteklý a zakulacený obličej, který je údajně způsoben právě nadmírou kortizolu v těle.

Tiktok sice úplně nelže, protože cortisol face is a real thing, ALE ne u každého je příčinou oteklého obličeje právě kortizol. Oteklý obličej může způsobovat třeba i vysoká konzumace alkoholu, dehydratace nebo špatný spánek. Diagnostikovat své zdraví na základě videa na Tiktoku, které vytvořil někdo, kdo není na dané téma expert, je dost tricky (ale samozřejmě jsem guilty).

Pokud jsi stresař a chceš snížit hladinu každodenního stresu, ať už cortisol face opravdu máš nebo ne, zaměř se na dodržování těchto principů zdravého životního stylu:

  • kvalitní a dostatečný spánek
  • pravidelný pohyb
  • praktikování mindfullness
  • jíst kvalitní stravu
  • mít zdravé vztahy se svými blízkými
  • dechová cvičení

Fakt, že kvůli tomuto trendu si nespočet lidí samodiagnostikovalo hormonální nerovnováhu, je samozřejmě špatně. Pokud tě to naopak motivovalo zařadit nějaký wellness rituál do své rutiny, tak byl alespoň k něčemu dobrý.

Co na tento trend říkají experti?

Na to, jestli je bezpečné snižovat hladiny kortizolu v těle, jsem se zeptala doktorky přírodních věd Marie Bičíkové:

👩🏽‍⚕️: Když si neodborníci pohrávají s hladinami steroidů, mívá to neblahé důsledky, protože může dojít k porušení celého systému a k porušení souhry jednotlivých mechanizmů ochrany organizmu. Nevím, jak si lidé snižují hladinu kortizolu. Jestli zvýšeným pohybem, pak je mohu jen pochválit, ale nesmějí přitom zapomínat jíst pestrou stravu a hlídat si hladinu vitamínu D. Naši lékaři se obávají více než vysokých hladin kortizolu, hladin nízkých, protože takový člověk není připraven jak na akutní stres, tak na stres, kterým může být např. zánětlivý proces v těle. 

Co si z toho všeho vzít?

Být v neustálém stresu pro tělo samozřejmě není zdravé a jestli díky tomuto trendu zařadíš nějaké wellness rituály, tak je to samozřejmě jedině dobře. Pokud máš pochybnosti o svém hormonálním zdraví, pobav se o tom s lékařem*lékařkou, ne s někým, kdo si na TikToku zapnul green screen a přes noc se stal expertem na zdraví.

Navíc je důležité si uvědomit, že je normální, že se zvyšujícím se věkem všichni přicházíme o baby cheeks a obličej se opticky zužuje. 

Tak už nescrolluj TikTokem a radši si přečti třeba knížku!

Spooky léto is here. Tyhle summer slasher knížky by ti neměly chybět na reading listu

@_00_3_12