Znáš to, s někým si užiješ večer, všechno proběhne skvěle, a najednou ráno sedíš na záchodě a přemýšlíš, jestli náhodou nečekáš dítě nebo jestli jsi nechytil/a smrtelnou nemoc. Sexu se není třeba bát, jen je důležité myslet na své zdraví a na zdraví ostatních, aby to byla vždy kratochvíle, a ne noční můra. Co jsou STDs a jak jim předcházet?
STDs (sexually transmitted diseases) neboli sexuálně přenosné nemoci, jsou nemoci, které se nejčastěji přenáší tělními tekutinami, jako jsou sliny nebo krev, k jejichž výměně dochází právě při sexu nebo při dalších aktivitách s ním spojeným. Tyto onemocnění pak postihují pohlavní soustavu, močový trakt nebo jiné orgány, a mohou napáchat pořádné problémy. Není se však čeho bát, pokud člověk dbá na ochranu.
Při sexu nezapomínej hlavně na bezpečí tebe i tvého partnera nebo partnerky a měj kondom. Ten tě ochrání před většinou pohlavních nemocí a nechtěným těhotenstvím. A tam, kde na STDs nestačí ani kondom, zabere očkování. Jaké jsou tedy nejčastější pohlavně přenosné nemoci a jak se proti nim chránit?
Nakazit se touto známou chorobou se můžeme pouze kontaktem s nakaženou osobou – nejedná se o chorobu, kterou bychom chytili ze záchodového prkénka. Syfilis má tři stádia. V prvním stádiu se do 90 dní (v průměru je to do 21 dní) po nakažení na kůži objeví ošklivý vřed, který může mít v jeho průměru až 3 centimetry. Vřed je tvrdý a nebolí, nejčastěji vznikne na místě, kde došlo k předání nákazy. V prvním stádiu také natékají uzliny.
V druhém stadiu choroby dochází k rozsevu infekce po celém organismu a stejně jako v první fázi se jedná o nakažlivé stadium.Tato fáze přichází do dvou let od projevu první fáze. Má více podob. Může se projevit jako nebolestivá a nesvědivá vyrážka na celém těle či jako lehce vystouplé kožní hrboly. Tyto symptomy může doprovázet horečka, bolest v krku, úbytek váhy, vypadávání vlasů či zvětšené uzliny po celém těle.
Třetí stádium už nakažlivé není. Nastává v různě dlouhé době po nakažení, klidně až po 15 letech. V této fázi se objevuje několik druhů obtíží. Jeden se projevuje měkkými formacemi na kůži, kostech nebo játrech, které ničí okolní tkáň. Druhým možným problémem je poškození nervové soustavy, člověk má pak problémy s rovnováhou, špatně chodí, může ochrnout, mít záchvaty apod., nastupuje změna a pozvolný rozpad osobnosti.
Dále může syfilis ovlivnit i kardiovaskulární soustavu, vede k problémům se srdcem a především k poškození aorty, největší tepny těla, která se může obrovitě vyklenovat a případně až prasknout. Na tento stav zemřel například Klement Gottwald. Mimojiné se u nemocného v tomto stadiu mohou objevit vystouplé hrboly splývající do ložisek temně červené barvy typicky na obličeji a zádech. Co se týče těhotných toto onemocnění přechází přes placentu na plod, který může vážně poškodit. Syfilis se léčí penicilinem a většina lidí se úspěšně uzdraví.
Kapavka je nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc. Je velmi nakažlivá a projevuje se hnisavými záněty sliznic vylučovací a pohlavní soustavy, někdy může napadnout i hltan, konečník nebo spojivky.
50 % nakažených žen nemá příznaky, nebo jsou velmi mírné, což je velký problém, jelikož takto 50 % žen neví, že touto chorobu trpí. Nemoc tak dále u netušící ženy pokračuje a vážně poškozuje její vnitřní pohlavní orgány, což může vést až k neplodnosti. U mužů se projevují problémy s močením a to řezavou bolestí a pálením, které doprovází výtok z močové trubice. Může také napadnout prostatu, velmi často i nadvarle. Nakazit se může i novorozenec při průchodu porodními cestami, nejčastěji pak trpí oční infekcí. Léčí se antibiotiky.