Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mužská antikoncepční pilulka může být brzy realitou, bude nehormonální a jednorázová

Mužská antikoncepce nebude sice chránit před pohlavně přenosnými nemocemi, zato nebude obsahovat hormony a použita může být kdykoliv.

Vědci přichází s revoluční novinkou. Mužská antikoncepční pilulka by totiž mohla být podle všeho už velmi brzy realitou. Na rozdíl od té ženské nebude hormonální a její užití bude jednorázové. Podle dosavadních testů by totiž dokázala na asi 3 hodiny ochromit spermie a znemožnit jim tak pohyb, díky čemuž by při sexu nedošlo k oplodnění vajíček žen. Její uživatelé by se proto mohli každý den sami rozhodnout, zda chtějí, či nechtějí být zrovna plodnými.

Podle vědců by byly spermie po 24 hodinách od pozření pilulky opět plně funkční, díky čemuž by ji mohli muži používat jen tehdy a tak často, jak by bylo třeba. Odborníci ale varují, že by novinka na trhu nechránila před pohlavně přenosnými infekcemi, k tomu by bylo i nadále nutné používat kondomy.

V následující fázi výzkumu bude pilulka testována na jiných modelech a bude připravena na klinické testy na lidech. Budeme si tedy muset ještě několik let počkat, než se novinka objeví v lékárnách. Mužská antikoncepční pilulka nicméně představuje atraktivní alternativu k ženské antikoncepční pilulce, která je hormonální a některým ženám způsobuje značné problémy, od akné až po výkyvy nálad.

SEX MATTERS: Antikoncepce part 1

@eevelka

Zdroj: Nature Communications, BBC