V posledních několika letech se hollywoodské filmy od sexu a erotických scén odkláněly. Jedná se ale o složku filmu i života, která se zkrátka nezapře. Teď se vrací zpět na filmová plátna a Hollywood začíná být opět sexy.
Erotika bývala od hollywoodských filmů téměř vždy neoddělitelná. Snímky jako Body Heat, Basic Instinct nebo Eyes Wide Shut patří k filmovým klasikám 80. a 90. let, jejichž ústředním motivem bylo sexuální napětí a které udávaly nový směr. Na plátnech se tak objevily erotické vztahy, které diváctvo zaujaly a zároveň v sobě nesly hlubší význam.
V roce 2000 se však filmové společnosti začaly více zaměřovat na franšízy a animované filmy – tedy žánry, které mají potenciál oslovit celosvětové publikum. Děje filmů se tak obrátily spíše k vytváření dobrodružných světů. Důkazem mohou být třeba marvelovky, které zažívají v posledních 15 letech vlnu úspěchů a které se místo chemie mezi postavami soustředí na akční bojové scény.
Sex v mainstreamových filmech za posledních 20 let takřka vymizel. Jen asi 1,2 procenta filmů uvedených do kin v letech 2010 až 2020 obsahovalo otevřenou sexuální scénu, což je nejnižší číslo od 60. let. Souviset to může i s hnutím MeToo, kvůli kterému bylo téma sexu dlouhé roky raději upozaděno. S citlivostí kolem sexu souvisí i nárůst koordinátorů intimity, kterých je nyní oproti roku 2020 až osmkrát více.
Ani absence sexu v Hollywoodu ale netrvá věčně. Poslední měsíce totiž naznačují, že se tvůrci a tvůrkyně filmů snaží přinést erotiku zpět na filmová plátna. Snímky jako Saltburn, Poor Things nebo nyní Challengers nahlížejí na sexualitu z modernější perspektivy a zároveň boří tabu, která erotiku svazují.
Například Saltburn zobrazuje sexuální interakci během menstruačního cyklu, což bylo vždy považováno za kontroverzi. Zároveň zkoumá souvislosti mezi masturbací a intimitou, a to na ikonické bathtub scéně. Poor Things zase vyobrazuje sexualitu Belly, která znovu objevuje život s mozkem nenarozeného dítěte. Prozkoumává přirozenost sexuální potěšení a vydělává si v pařížském nevěstinci. Nově uvedený film Challengers se k trendu připojuje a zkoumá milostný trojúhelník mezi Tashi a dvěma kamarády, Artem a Patrickem. Režiséři tak ve snímcích vyobrazují měnící se postoje generace Z k sexu a k intimitě obecně.
Ač nejnovější hollywoodské snímky na erotiku sází, bude otázkou, zda přístup v dlouhodobém měřítku přijmou mladé generace. V nedávné studii totiž přibližně 52 procent respondentů a respondentek ve věku 13 až 24 let uvedlo, že si přejí, aby se filmy a televizní pořady více zaměřovaly na přátelství a platonické vztahy. Sex sells, platí to ale i v roce 2024?
Zdroje: The New York Times, The Guardian, Movie Web, Washington Post, The Times