Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Putinovo Rusko nebo demokratický Západ. Slovensko stojí na křižovatce

Předvolební kampaň na Slovensku zahrnovala vychvalování Putina i návrh vyplatit 500 euro každému, kdo se voleb zúčastní. O budoucnosti země už v sobotu rozhodnou jen sami občané a jejich volba může být zásadní i pro celou střední Evropu.

Slovenské občany čeká už v sobotu 30. září ta nejdůležitější volba od roku 1989. V parlamentních volbách totiž rozhodnou o tom, kam bude jejich země v dalších letech směřovat – zda blíže k Putinovu Rusku, nebo demokratickou cestou na Západ. A v sázce je toho opravdu hodně.

Obecné shrnutí nadcházejícíh slovenských voleb najdeš tady:

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

@eevelka

Poslední předvolební průzkum ukazuje vedení levicově liberálního Progresivního Slovenska, které pod taktovkou Michala Šimečky dosahuje asi 18 procent hlasů. Hned pár desetin procent za ním se ale drží proruský a protievropský Směr-SD, který vede fašista Robert Fico. Třetí příčku s asi 15 procenty hlasů zaujímá konzervativní Hlas-SD Petra Pellegriniho, jehož kritika míří na Směr-SD a PS střídavě.

To, jakým způsobem jednotlivé politické subjekty své kampaně vedly, se napříč politickým spektrem velmi lišilo. Z favorizovaných stran vedlo nejtransparentnější kampaň Progresivní Slovensko, které nabízí svým voličům liberální program, a to včetně členství v EU a NATO, podpory Ukrajiny a LGBTQ+ komunity i ochrany klimatu. U jiných stran se ale o transparentní kampaň opravdu nejednalo.

Mediální podnikatel a populista Igor Matovič z koalice Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), Za lidi a Křesťanská unie například objížděl Slovensko s osmdesáti Fiaty 500, které nakoupil v Itálii. Chtěl tak dát důraz na svůj březnový návrh, že by měl stát darovat 500 euro každému, kdo se voleb zúčastní.

Robert Fico zase vsadil na protiukrajinskou, protizápadní a protimigrační rétoriku, kterou vyburcoval poměrně velkou část slovenské společnosti. Během kampaně se nebál jít cestou šíření nenávisti a dezinformací, například když na jednom z předvolebních meetingů řekl, že válka na Ukrajině začala v roce 2014 tím, že ukrajinští fašisté zabíjeli civilní oběti ruské národnosti. A co víc: ve volbách Fica veřejně podpořil například Václav Klaus nebo Miloš Zeman.

Předvolební podoba Slovenska odráží v mnohém sestup, který země za poslední tři roky zaznamenala, a je jakýmsi vyvrcholením tamního politického chaosu a praktik: od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, války ve slovenských bezpečnostních složkách i ústup právního státu přes nespočet vládních krizí a demisí až po migrační krizi a teroristický útok v bratislavském gay baru Tepláreň.

Na Slovensku pokračuje chaos, zemi povede až do voleb úřednická vláda

@eevelka

Bohužel je do určité míry stav slovenské politické kultury odrazem nálady v samotné společnosti. Podle průzkumu think-tanku Globsec dává jen asi 40 procent Slováků válku na Ukrajině za vinu Rusku, asi 51 procent z nich si myslí, že je za konflikt zodpovědná Ukrajina a Západ. Jiný průzkum stejné organizace pak zjistil, že až 49 procent obyvatel zastává názor, že Slovensko potřebuje silného a autokratického lídra spíše než svobodné volby.

Krajní pravice je v Evropě na vzestupu, sílí i v Česku

@eevelka

Zda půjde Slovensko na Východ k Putinovi, nebo na Západ k demokratickým institucím, nebude mít dopad jen na něj samotné, ale i na politické trendy jinde ve střední Evropě. I pro nás bude důležité sledovat, kterou cestou se slovenští občané v sobotu rozhodnou vydat. Už nyní se totiž ozývají hlasy těch, kteří chtějí ze země v případě Ficovy výhry emigrovat, a to mimo jiné právě do Česka.

Zdroje: ČTK, Globsec, HeyFomo