Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na Slovensku pokračuje chaos, zemi povede až do voleb úřednická vláda

Čaputová zatím jména jednotlivých členů vlády neoznámila, řekla ale, že se bude jednat o lidi, kteří svůj mandát nevyužijí jako kampaň k nadcházejícím volbám.

Slovenský vládní chaos pokračuje. Poté, co od prosince vedla zemi vláda Eduarda Hegera bez důvěry parlamentu, tedy s omezenými pravomocemi a jen z pověření prezidentky Zuzany Čaputové, požádali minulý týden další dva ministři o rezignaci. I přesto, že premiér nabídl prezidentce hned několik variant řešení, hlava státu je všechny odmítla a Heger tak dal svou pozici předsedy vlády k dispozici.

Na Slovensku padla vláda, vyslovení nedůvěry předcházelo drama

by @yanhoechka

Čaputová proto necelých pět měsíců před konáním předčasných parlamentních voleb oznámila, že po 14. květnu jmenuje úřednickou vládu, tedy vládu odborníků. V jejím čele stane dosavadní viceguvernér slovenské centrální banky Ľudovít Ódor, ekonom, který je ve slovenských kruzích uznávaný a vážený. V předchozích letech byl například členem vedení nezávislé rozpočtové rady nebo hlavním ekonomem slovenského ministerstva financí.

Čaputová zatím jména jednotlivých členů vlády neoznámila, řekla ale, že se bude jednat o lidi, kteří svůj mandát nevyužijí jako kampaň k nadcházejícím volbám. Ty se měly konat v únoru příštího roku, kvůli vládní krizi byly ale přesunuty už na září. Někteří opoziční politici, včetně například bývalého premiéra Roberta Fica, se nicméně dožadují ještě dřívějšího data a požadují uskutečnění voleb už v červenci, kvůli čemuž se v parlamentu snaží v těchto dnech svolat mimořádnou schůzi.

Volby jsou sice na konci září, ale doposud se každá vláda na Slovensku tvořila několik dalších týdnů. Půl roku je tedy ještě dostatečně dlouhá doba na to, aby vláda odborníků mohla stabilizovat situaci a přivést Slovensko k předčasným volbám.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Nová úřednická vláda bude nyní muset do 30 dnů od svého jmenování prezidentkou představit parlamentu programové prohlášení a požádat o jeho důvěru. Pokud ji nedostane, bude ji muset Čaputová opět odvolat a pověřit ji jen omezenými pravomocemi, se kterými by vláda fungovala až do jmenování nového kabinetu. Už například Fico, jehož strana Směr – sociální demokracie nyní zaznamenává nejvyšší popularitu u voličů, přitom uvedl, že nové vládě vysloví důvěru pouze tehdy, pokud se parlamentní volby uskuteční už v červenci. Ficova strana například odmítá dodávky zbraní Ukrajině.

Zdroj: ČTK