Pinkwashing, někdy označovaný jako rainbow-washing. Co to je a jak souvisí s Gazou?
Určitě znáš pojmy jako whitewashing nebo greenwashing. V obou případech se jedná o techniku, skrze kterou se dá manipulovat s veřejným míněním o lidech, tématech nebo firmách. Whitewashing je určitá forma cenzury, greenwashing zase používají firmy a celá odvětví k tomu, aby vypadaly eco-friendly, i když vlastně vůbec nejsou.
Na stejném principu funguje i pinkwashing, někdy označovaný jako rainbow-washing. V tomhle případě se firmy, organizace nebo i státy snaží vypadat LGBTQ+ friendly, aby odvedly pozornost od vlastních škodlivých praktik. V případě Izraele i od toho, že komunitě spíš ubližují, než aby za ní stály.
Izrael se prezentuje jako oáza pro queer lidi na „homofobním“ Blízkém východě a jediný stát, který LGBTQ+ lidi podporuje. Už před válkou v Gaze Netanjahu budoval představu, že v Izraeli je queer komunita v bezpečí, kdežto ostatní muslimské státy ji jen perzekuují. Na vlastní účet na síti X Izrael postuje příspěvky o zásnubách stejnopohlavních párů z jejich armády, přitom se takové páry v Izraeli legálně vzít nemůžou.
K této taktice využívá i univerzální a světově známý queer symbol - duhovou vlajku. Takhle vznikla i fotka izraelského vojáka pózujícího ve vybombardované Gaze s pride flag s popiskem „In the name of love“. V popisku bylo uvedeno, že se jedná o první pride flag v Gaze vůbec, a i kdybychom se přiklonili k té možnosti, že třeba Izraeli na queer komunitě opravdu tolik záleží, tohle není pravda. Queer komunita v Palestině a Gaze existuje a Izrael není zachránce, který se bombardováním Palestinců zasluhuje o její svobodu.
Izraelský pinkwashing staví LGBTQ+ lidi i jejich allies do nepříjemné situace, a zároveň vybízí k řadě pokulhávajících argumentů. Izrael je sice na Blízkém východě skutečně co do práv queer lidí v popředí, ale současná ultranacionalistická vláda je jen těžko motivována výhradně snahou pomoci LGBTQ+ lidem. Ostatně její ministr financí o sobě prohlásil, že je „fašistický homofob“, ale gaye kamenovat nebude.
Použití queer tématiky v této válce je zjevně zpolitizované a motivované snahou dále očernit Palestince a Palestinky. Izrael se prezentuje jako útočiště pro queer lidi na Blízkém východě, ale LGBTQ+ Palestince a Palestinky před bombami neochrání.
„Ve zdi nejsou žádné ‚růžové dveře‘ pro queer Palestince a Palestinky, kteří by mohli opustit Gazu a začít žít v Izraeli,“ komentuje Phillip Ayoub z mezinárodních studií UCL.