Paralela mezi Hunger Games a reálným světem se tvoří už pár let, k jednomu z nejznámějších dystopických románů se dá totiž přirovnat celá řada společenských situací, které se na světě momentálně odehrávají, a nejzřetelnější z nich je právě poslední Met Gala.
Na letošním Met Gala bylo více než kdy dříve vidět neustále se zvětšující rozdíl mezi životem celebrit a obyčejných lidí - zatímco války nebo přírodní katastrofy nechávají části populace napospas hladomoru a nemocem, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako je Met Gala.
Peníze vydělané na benefitní akci putují na podporu Metropolitan Museum of Art a různých kulturních akcí. V posledních dnech ale vyvstala na internetu otázka, jestli nejsou důležitější místa a problémy, které by 26 milionů dolarů vybraných na letošním Met mohlo vyřešit nebo alespoň pomoci. Třeba humanitární krizi v Gaze, která se s každým dnem zhoršuje.
Téma letošního benefitu bylo inspirované povídkou The Garden of Time z roku 1962 od J.G. Ballarda, a taky velkou dávkou ironie. Příběh povídky vypráví o bohatém hraběti a jeho manželce, kteří žijí v obří vile s nádhernou zahradou plnou květin. Oproti ostatnímu světu se jedná o kus ráje, který ale „ohrožuje“ blížící se dav naštvaných lidí, které hraběcí pár dokáže pouze zpomalit utrhnutím speciální květiny v jejich zahradě. Ta jim ale nakonec dojde.
The Garden of Time je příběh o vztahu člověka s přírodou, ubíhajícím čase, a nakonec i o pádu aristokracie - stejně jako Hunger Games jsou příběh o opulentním a extravagantním životě společenské elity, která z pohodlí luxusních domovů sleduje obyčejné lidi, jak se navzájem zabíjí pro jejich zábavu, mezitím, co se po zemi odehrávají protesty, které se setkávají s násilím ze strany policie. Sounds familiar?
Tahle nerovnost je navíc zahalená v barevných kostýmech, které představují vysoký status Kapitolu. Podobně jako designer over-the-top šaty celebrit na Met Gala.
Vybrat si Garden of Time jako téma letošního Met, kdy v živém přenosu sledujeme genocidu v Kongu, humanitární krizi v Gaze, vyhlazování Ujgurů nebo devastující změnu klimatu a na druhé straně fancy životy influencerů a celebrit, je možná spíš více než ironie výsměch.
Třešničkou na dortu byla influencerka Haylee Baylee, která z Met Gala postnula video se zvukem Let them eat cake, čímž odkazovala na svůj kostým inspirovaný Marií Antoinettou. Lidé na internetu s tím mají problém především proto, že fráze představuje, jak je nejvyšší společenská vrstva, ať už kdysi francouzská aristokracie nebo naše A list celebrity, odtržená od reality a nemá žádnou představu o tom, jak obyčejní lidé žijí. Od influencerky s miliony dolarů na účtu je to přinejmenším necitlivé a tone deaf.
Její video zažehlo vlnu kritiky mířenou nejenom na ni samotnou, ale i na ostatní celebrity. Mezi uživateli TikToku se rozšířil movement na rozsáhlé blokování celebrit včetně všech jejich bussinessů. Vliv na jejich úspěch máme totiž především my, konzumenti jejich produktů a obsahu, a pozornost jim můžeme dát stejně jako sebrat právě my.
Zdroje: TikTok, mashable.com, savoirflair.com, nytimes.com