Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proměny diet culture a momenty, které nás navždy poznamenaly

Časy, kdy na všech titulkách magazínů byly rady, jak zhubnout, paparazzi fotografie celebrit, co „přibraly“ nebo fat shaming ve filmech pro náctileté, jsou naštěstí již převážně za námi. To nic nemění na tom, že se nám diet culture zaryla do šedé kůry mozkové. Pojďme si tento toxický narativ připomenout a poukázat na přehlížené.

Popkultura, s níž jsme vyrůstali

Zdánlivě neškodné repliky slavných typu „Nothing tastes as good as skinny feels“ od Kate Moss z roku 2009, „Cute bag“ coby ironická poznámka Carrie ze Sex and The City komentující absolutně normální břicho její kamarádky nebo, že je hlavní filmová fat-phobic punchline založená na faktu, že hlavní postava není XXS.

Šílené diety a proč je nedržet

@adelakutilova

V posledním případě mluvím o mé milované Bridget Jones, novinářce jako poleno. Až při posledním sledování filmové série jsem si uvědomila, jak toxicky film, respektive tvůrci, postavu prezentují, nemluvě o tom, že s velikostí 42 obézní opravdu není a i kdyby byla, zakládat téměř všechen humor právě na tom, je dost ubohé.

Problematická témata se společenským dopadem

Popularizace moderních diet se netýká jen nultých let, její začátky se datují do konce 19. století. Spolu s prvními výzkumy funkce metabolismu. Do té doby byly jemné ženské křivky považovány za symbol plodnosti, takže jsme sice nedržely diety, ale žena byla redukována na svou schopnost reprodukce. Začátkem 20. století se objevily první kalorické tabulky.

Ve videu se podívej na krátký historický exkurz za touto problematikou:

Ideály krásy se neustále proměňují, ale mělo by být ženské tělo trendem? Měly by být celebrity jako Kim Kardashian, které svůj zevnějšek mění za milióny dolarů lusknutím prstu, vzorem?

Ozempic: Tajemství dokonalé postavy, ale také důležitý lék pro lidi s diabetem

@terezasvehlova

Ponaučili jsme se?

Almond moms znáš z TikToku, v horším případě z reálné zkušenosti. Slovní spojení proslavila matka Gigi a Belly Hadid, která velmi přísně hlídala diety svých dcer již od dětství a hladové Gigi dovolila ke svačině vzít si polovinu jedné mandle a dlouze ji žvýkat. Je možné, že tyto matky chtějí pro své dcery to nejlepší, ale za jakou cenu – poruchy příjmu potravy?

Počet lidí trpících PPP se po pandemii více než zdvojnásobil

@anettt.h

Ráda bych řekla, že jsme si prošli tím nejhorším, a ačkoliv je většina médií citlivějších, z našich hlav se tahle masírka bude dostávat ještě dlouho.